دانستنیهای سفر

10 آرامگاه مشهور در جهان

باستان‌شناسان، آرامگاه ماسولوس را یکی از عجایب هفتگانه دنیا معرفی کرده‌اند. این مقبره برای این فرماندار امپراتوری پارسی در هالیکارناسوس (Halicarnassus) ساخته شد که این اثر طی زلزله آسیب دید و در نهایت توسط صلیبییون اروپا در قرن 15 از بین رفت. متاسفانه مقبره مشهور موسولوس در این لیست قرار ندارد،

مجله گردشگری مای تراولز در این مقاله 10 مورد از مشهور‌ترین مقبره‌های جهان را معرفی خواهیم کرد. آرامگاه های کوروش در ایران، لنین در روسیه، همایون در هند، سنت آنجلو در ایتالیا، جهانگیر در پاکستان، امام حسین (ع) در عراق، شیروان شاه در آذربایجان، شاه زند در اربکستان، ارتش سرخ در چین و تاج محل در هندوستان

آرامگاه کورش (Tomb of Cyrus)

کوروش بزرگ بنیان‌گذار و حاکم امپراتوری بزرگ پارس در قرن ششم قبل از میلاد بود. مقبره‌ی کورش مهم‌ترین اثر تاریخی در مجموعه پاسارگاد، پایتخت باستانی ایران است. هنگامی که اسکندر، تخت‌ جمشید را به غارت برد و تخریب کرد، هنگام بازدید از آرامگاه کورش به یکی از سربازانش فرمان داد تا وارد این بنای تاریخی شود.

داخل مقبره اشیاء قیمتی شامل: تخت طلا، میزی با انواع آشامیدنی، تابوت طلا، زیورآلات با سنگ های قیمتی و کتیبه‌ای که روی آن نوشته شده بود: “ای رهگذر، من کورش هستم، که به ایرانیان امپراتوری داد و …” که متاسفانه هیچ اثری از این کتیبه در دوران معاصر باقی نمانده است.

آرامگاه لنین (Lenin Mausoleum)

آرامگاه لنین در مسکو به عنوان محل استراحت فعلی ولادیمیر لنین در نظر گرفته شده است. بدن مومیایی شده او از سال 1924 در معرض نمایش عمومی قرار گرفته است. گروهی روزانه مواد مرطوبی را زیر لباس او تزریق می‌کنند. تابوت لنین در دمای 16 درجه و رطوبت 80 تا 90 درصد نگهداری می‌شود.

آرامگاه لنین در مسکو بعنوان محل استراحت وی نام برده میشود

هر هجده ماه جسد برداشته می‌شود و در محلولی شیمیایی، حمام داده می‌شود.

بیشتر بدانید
با سراوان پارک جنگلی زیبای رشت آشنا شوید

هنگام بازدید امکان گرفتن عکس، فیلم ، صحبت و همچنین سیگار کشیدن در مقبره ممنوع می باشد.

آرامگاه همایون (Humayun’s Tomb)

این آرامگاه به دستور همسر امپراتور فقید مغول، در سال 1562 میلادی ساخته شد. این اولین آرامگاه باغ مانند در شبه قاره هند و جزء اولین معماری های بعد از مغول بحساب می آید. آرامگاه همایون در هندوستان و شهر دهلی نو واقع شده است. معماری این آرامگاه الهام گرفته از معماری ایرانی است.

آرامگاه همایون در هندوستان و شهر دهلی نو واقع شده است

ارتفاع این مقبره 47 متر است و دارای گنبد دولایه است که لایه‌ی بیرونی با سنگ مرمر سفید پوشش داده شده است. برای تضاد با گنبد سفید، بقیه ساختمان از سنگ ماسه قرمز ساخته شده است. زمان ساخت مقبره اصلی بیش از هشت سال طول کشید که در مرکز باغی 30 هکتاری به سبک فارسی قرار دارد.

قلعه سنت آنجلو (castel sant’angelo)

آرامگاه هادریان که معمولا به نام قلعه سنت آنجلو شناخته می‌شود، یک ساختمان استوانه‌ای مستحکم در شهر روم ایتالیا است که دستور ساخت آن توسط امپراتور هادریان به عنوان یک مقبره خانوادگی داده شد.

آرامگاه هادریان که معمولا به نام قلعه سنت آنجلو شناخته می‌شود

خاکستر هادریان در سال 1380، یک سال پس از مرگش، به همراه همسرش سابینا و اولین پسر خوانده‌اش در اینجا قرار داده شد. پس از این رسمی شد برای سایر امپراتورها تا سال 217 که با مرگ کاراکالا (Caracalla) که بعنوان آخرین خاکستر امپراطور در این آرامگاه قرار گرفت. این ساختمان بعد‌ها به عنوان قلعه، مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاظر به یک موزه تبدیل شده است.

آرامگاه جهانگیر (Tomb of Jahangir)

آرامگاه جهانگیر مقبره‌ای است که برای جهانگیر ساخته شده، این امپراتور مغول که از سال 1605 تا 1627 حکومت می‌کرده است. این مقبره معروف، در لاهور پاکستان قرار دارد.

آرامگاه جهانگیر مقبره‌ای است که برای جهانگیر ساخته شده

پسر او مقبره را ده سال پس از مرگ پدرش ساخت. این آرامگاه در یک باغ جذاب با چهار مناره 30 متری قرار دارد. داخل مقبره با نقاشی‌های دیواری و سنگ مرمر رنگی آراسته شده است. داخل مقبره تابوتی از سنگ مرمر سفید است که هر دو طرف آن را کاشی‌هایی با طرح گل تشکیل می‌دهد.

بیشتر بدانید
فستیوال های تایلند از ارواح تا جشن آب

حرم امام حسین (ع) (Imam Husain Shrine )

حرم سیدالشهدا حسین بن علی (ع) در شهر کربلا، عراق قرار دارد. این آرامگاه در نزدیکی مکانی که امام حسین (ع) در روز عاشورا شهید شد، قرار دارد. این آرامگاه یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای شیعیان است که بسیاری آن را زیارت می‌کنند.

این آرامگاه یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای شیعیان است

دیوار مرزی حرم با دروازه‌های چوبی و دکوراسیون شیشه‌ای، احاطه شده است. این دروازه به یک حیاط با 65 اتاق کوچکتر که به خوبی از داخل و خارج تزئین شده است، باز می‌شود. ضریح مطهر امام حسین (ع) در زیر یک گنبد طلایی قرار دارد.

آرامگاه شیروان‌شاه (Mausoleum of Shirvanshahs )

آرامگاه شیروان‌شاه بخشی از کاخ شیروان‌شاه، بزرگترین بنای تاریخی شیروان-آبشرون از معماری آذربایجان، واقع در شهر باکو است. علاوه بر آرامگاه شیروان‌شاه این مجموعه شامل ساختمان اصلی کاخ، غرفه سنگی کوچک، خزانه‌های دفن، مسجد و بقایای حمام‌ها است.

بزرگترین بنای تاریخی شیروان-آبشرون از معماری آذربایجان

این آرامگاه بشکل مستطیل طراحی شده و دارای گنبد‌های شش گوشه‌ای است که از بیرون با ستاره‌های چندپر تزئین شده است. سلطان خلیل الله در قرن 15 دستور ساخت این طاق نورانی را برای مادر و پسرش داد.

شاه زنده (shah-i-zinda)

شاه زنده یکی از معروف‌ترین آرامگاه‌های آسیای مرکزی است که در بخش شمال شرقی ازبکستان قرار دارد. این مجموعه شامل سه ساختار متصل شده به هم توسط چهار گذرگاه گنبدی شکل است.

شاه زنده یکی از معروف‌ترین آرامگاه‌های آسیای مرکزی است

قدمت اولین ساختمان‌ها به قرن 11 و 12 و برخی دیگر به قرن 14 و 15 هم باز می‌گردد. نام پادشاه زند، به افسانه قاسم بن عباس پسر عموی حضرت محمد (ص) ارتباط دارد. بر اساس افسانه‌ها گردن او زده شد اما سرش به چاه عمیقی (باغ بهشت) که هنوز هم در آن زندگی می‌کند برده شد.

بیشتر بدانید
چگونه در جاده ها ایمن سفر کنیم؟

ارتش سرخ (Terracotta Army)

آرامگاه امپراتور اول سلسله‌ی چین، که با موفقیت تمام کشورهای رقیب و متحد چین را شکست داد، این آرامگاه در نزدیکی شهر شیان واقع شده است. آرامگاه امپراتور هنوز مورد کاوش باستان شناسی قرار نگرفته است، اما ارتش سرخی که در نزدیکی آن کشف شده است.

آرامگاه امپراتور هنوز مورد کاوش باستان شناسی قرار نگرفته است

در حال حاظر این آرامگاه به یکی از جاذبه‌های توریستی برتر در چین تبدیل شده است. باستان شناسان طی تحقیقات و کاوش های خود، در سه گودال دفن بیش از 8000 سرباز ، 130 ارابه با 520 اسب ، 150 اسب سواره نظام را برآورد کرده اند.

رنگ لاکی ، ویژگی‌های فردی صورت و سلاح‌های واقعی که در این افراد دیده می‌شود، نمایشی واقعی از زندگی است. اگرچه سلاح‌ها ارتش سفالین به سرقت رفتند و رنگ‌آمیزی‌ها تا حد زیادی کم رنگ شدند اما هنوز هم نمایانگر تعهد و مهارت سازندگان این مجسمه ها است.

تاج محل (taj mahal)

تاج محل در آگرا آرامگاهی از سنگ مرمر سفید است که بین سال‌های 1632 و 1653 به دستور شاه جهان امپراتور مغول برای یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شد. تاج‌محل یکی از مقبره‌هایی است که به خوبی حفظ شده و معماری زیبایی دارد و یکی از شاهکارهای معماری مغول و از عجایب بزرگ هند است.

شاه جهان امپراتور مغول برای یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شد

این اثر تاریخی را “اشک بر گونه ابدیت” می‌نامند که در واقع یک مجموعه یکپارچه از سنگ مرمر سفید است. علاوه بر مقبره سنگ مرمر سفید و گنبدی شکل این محل شامل چندین ساختمان زیبا ، استخر، باغ زینتی وسیع با درختان و بوته‌های گل‌دار می باشد.

مترجم: سحر مردانه

لوازم سفر مای تراولز
منبع
touropia
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن