ایرانگردی

گورستان متفقین در تهران (+تصاویر)

گورستان دولت، گورستان متفقین در تهران و یا گورستان جنگی تهران ( Tehran War Cemetery) مدفن تعداد زیادی از سربازان لهستانی، بریتانیایی و آمریکایی (نیروهای متفقین) که بین سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ در جنگ جهانی اول، و سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۳ در طول جنگ جهانی دوم کشته شده‌اند، در آن قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با مجله گردشگری مای تراولز همراه باشید.

این مکان از زیباترین بناهایی است که تازگی و طراوت آن معنای متفاوتی از «گورستان» را دارد.

این گورستان در در منطقه ۳ شهرداری تهران در ضلع جنوبی باغ سفارت بریتانیا در محله قلهک قرار دارد. دیوارهای آجری ساده است و بنای یادبودی با ویژگی‌های معماری ایرانی ، گنبدی فیروزه‌ای در پایین گورستان ساخته شده است.

بنای یاد بود و کتیبه های گورستان

هشت کتیبه یادبود بصورت قرینه در هر سوی بنای گنبدی قرار دارد که روی آنها بیش از چهار هزار نام نوشته شده است، نام‌هایی که خاطره کشته‌شدگان و مفقود‌الاثرها را بزرگ داشته‌اند.

یادبود گندی شکل فیروزه ای در باغ قلهک

بر اساس صلیب‌های نصب شده روی قبور و تاریخ‌های حک شده روی سنگ‌‌ قبرها، چنین به‌ نظر می‌رسد که گورستان صرفا به اجساد سربازان متفقین ایران، اختصاص دارد.
هر سال در دیماه (برابر با ۶ ژوئن) مراسم یادبودی با حضور سفرای کشورهای مربوط در این گورستان برگزار می‌شود.

گورستانی که معنای گورستان نمی دهد

بنای یادبود در گورستان متفقین در تهران

نزدیک به سه هزار متر زمین چمن‌کاری شده که با درختان و گل‌های رنگارنگش، بسیارخاصش کرده در این گورستان با نظموترتیب خاص، زمین چمن‌کاری و صلیبی قد کشیده و بیش از پانصد سنگ‌قبر به چشم می‌خورد. این مکان از زیباترین بناهایی است که تازگی و طراوت آن معنای متفاوتی از «گورستان» را دارد.

بیشتر بدانید
کوه نمرود، معروفترین جاذبه شرق ترکیه

باغ قلهک تهران (اقامتگاه تابستانی سفارت انگلیس)

یادبود از کتیبه های سربازان متفقین

باغ قلهک به وسعت بیست هکتار در خیابان شریعتی تهران در حد فاصل خیابان دولت و پل صدر قرار دارد. قلهک یکی از قدیمی‌ترین قریه‌های اطراف تهران است که با گسترش شهر، تبدیل به محله‌ای شد که سرگذشتی پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشته و در حال حاضر نیز به‌ دلیل قرار گرفتن باغ قلهک در این منطقه، همچنان مورد توجه است. باغ قلهک بازمانده‌ای سرسبز از منطقه قدیمی قلهک است که روزگاری از سوی محمدشاه قاجار به دولت انگلستان اجاره داده شد. دیوار طولانی این باغ با آجرهای قرمز رنگ بعد از خیابان شهید کلاهدوز (دولت) آغاز می‌شود و تا نزدیکی‌های بزرگراه صدر ادامه دارد. دیوار آجری حاشیه خیابان نیز نشانه خوبی برای یافتن این باغ است.
باغ قلهک از قدیم به‌عنوان اقامتگاه تابستانی سفارت انگلیس در نظر گرفته شده بود؛ اقامتگاهی که بعدها شاهد برگزاری محفل‌ها و جلسات بسیاری شد تا تأثیر فراوانی بر تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته باشد.

امکان بازدید عمومی برای این مکان وجود ندارد

صلیب یادبود در گورستان دولت در تهران

گورستان دولت، تهران در کجاست؟ (نقشه)

عکس از: مهتاب انارکی

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن