دانستنیهای سفر

گردشگری سیاه و انواع دارک توریسم

گردشگری سیاه در بین افرادی که به دنبال کسب تجربه های گوناگون هستند محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است. هدف گردشگری سیاه برجسته سازی مقاصد سفر است که در آنها گردشگری سیاه وجود دارد. این مقاصد می توانند از ترورها و محل قتل گرفته تا مکان هایی که توسط انسان یا بلایای طبیعی ویران شده اند.

آنچه از جنگ ها، آثار بجای مانده از رژیم های فاسد و مکان های شکنجه و نسل کشی حکایت دارند. مجله گردشگری مای تراولز به این نوع از گردشگری پرداخته است که شما علاقمندان را به مطالعه آن دعوت می نماییم.

گردشگری سیاه چیست؟

در اصل، گردشگری سیاه اصطلاحی است که به نوعی از گردشگری داده می شود و شامل سفر بری بازدید از مکانی است که در آن با رنج، مرگ و مصیبت آشنا شده و درک مشترک از آن وقایع را تجربه می کنیم.

بیشتر اوقات مهمترین دلیل بازدید از اینگونه اماکن تاریخی است. اما نباید به جنب های آموزشی و یادگیرنده آنها کم توجهی کرد

مکانهای بی شماری وجود دارد که می توان آنها را مناسب برای گردشگری سیاه دانست. با این حال، جاذبه های مرتبط با این نوع گردشگری اشکال مختلفی دارند و می توان آنها را در گروه های گوناگون دسته بندی کرد.

تاریخچه گردشگری سیاه

گردشگری سیاه اولین بار در سال 1996 توسط لنون و فولی ابداع شد. این نام گذاری ممکن است نسبتاً جدید باشد، اما ایده بازدید از مکانهای مرتبط با مرگ، بسیار قدیمی است.

محبوبیت اعدام ها در قرون وسطی

رومیان برای تماشای جنگ گلادیاتورها در کولوسئوم ، روزها سفر می کردند. و یا در زمان ویکتوریا روزهای اعدام یک روز دورهمی و خانوادگی به حساب می آمده است. شاهدان برای تماشای صحنه اعدام از پنجره و بالکن های نزدیک ورودیه پرداخت می کردند.

بیشتر بدانید
بیمه مسافرتی چیست؟

انواع گردشگری سیاه

میزان سیاهی در این نوع گردشگری بستگی به اهمیت واقعه، زمان و مکان رخداد دارند که تشکیل دهنده طیف وسیعی از فعالیتهای این سبک گردشگری می باشند.

بلایای طبیعی و فجایع ناشی از آن

برخی از گردشگری های سیاه را باهم مرور کنیم:

مناطق درگیری و جبهه های جنگ

مناطقی که از شاهد جنگ (داخلی یا جنگ همه) بوده اند، پس از برقراری صلح و آرامش، به مقصد توریسم سیاه تبدیل می شوند.
محبوبیت جبهه های جنگ تحمیلی، جنگ جهانی اول و دوم در فرانسه یا تونل های ویت کنگ ها در ویتنام می توان نمونه های از این نوع گردشگری نام برد.

بقایا و اثار مانده از جنگ های بزرگ

یک نوع گردشگری سیاه تا حدودی غیر اخلاقی است بازدید از مناطقی است که هنوز دچار درگیری و جنگ هستند. مرز سوریه و اسرائیل نمونه خوبی است.

موزه و نمایشگاه ها

نمایشگاه های سیاه بیشماری در سراسر جهان وجود دارد. صفحات این وب سایت پر از آنهاست. در اروپا و آمریکای مرکزی و جنوبی، شما انتخاب گسترده ای از موزه ها دارید که بر استبداد کمونیسم متمرکز شده اند.

بازدید از موزه های جنگ و فجایعه انسانی

موزه هایی نیز وجود دارند که به اسم طبیعت مرگ، شکنجه و طاعون اختصاص داده شده اند، اما تعداد آنها محدود می باشد.

قلعه و سیاه چال ها

بازدید از قلعه ها و سیاه چال های قدیمی یک فعالیت گردشگری سیاه است. اکنون بسیاری از آنها که ماهیت خونین و تراژیک تری دارند درهایشان را برروی عموم گشوده اند و در معرض دید عموم هستند.

گردشگری سیاه و هیجان در قلعه های متروکه

بسیاری از اماکن هستند که در منطقه جغرافیایی وحشت آوری واقع گردیده اند و عوامل طبیعی با قضه های وحشتناک، آنها را به یک جاذبه گردشگری سیاه تبدیل نموده است.

بیشتر بدانید
هیچهایک چیست؟ هرآنچه باید در باره رایگان سورای بدانیم

گورستان و مقبره ها

روزانه بر محبوبیت گورستان ها به عنوان یک جاذبه گردشگری سیاه افزوده می شود. بازدید از آرامگاه های ابدی انسان های معروف (خوب یا بدنام) افراد زیادی را مجذوب خود می کند.

محبوبیت گورستان های بزرگ و قبور افراد نام آشنا

گورستانها علاوه بر قبور اشخاص دارای زیبایی و جذابیت کلی نیز هستند بخضوض گورستان های معروف با مقبره های بزرگ بر این جذابیت می افزاید.
فضاهایی که مملو از جمجمه و قطعات استخوان و بقایای انسان ها که در جهان کم هم نیستند و اینها درب هایشان را برروی عموم گشوده اند و در بین مردم بسیار محبوب هستند.

اثرات بلایای طبیعی

مناطقی که فاجعه و بلایای طبیعی در آنها رخ داده است به طور فزاینده ای در دسترس گردشگران سیاه قرار می گیرند. چرنوبیل احتمالاً بهترین نمونه این است. ساخت فیلم در این رابطه باعث شده است که گردشگران برای بازدید از این منطقه و بقایای فاجعه هسته ای روانه شوند.

فاجعه چرونبیل و تبدیل این شهر به جاذبه گردشگری

هیروشیما ، فوکوشیما ، پومپی و … همه مکانهای هستند که فاجعه طبیعی در آنها رخ داده است که صدها هزار نفر را سالانه بسوی خود می کشانند.

مناطق نسل کشی

اردوگاه ها و میادین کشتار و یادبود قربانیان از جمله مکان های پر بازدید گردشگری هستند. تاریخچه این اماکن غم انگیز است، اما مهم است که ما آنچه را که اتفاق افتاده است بیاموزیم تا از بروز چنین فاجعه هایی جلوگیری کنیم.

نسل کشی ارامنه توسط ترکان عثمانی

مهم است که ما آنچه را که اتفاق افتاده است بیاموزیم تا از بروز چنین فاجعه هایی جلوگیری کنیم

لوازم سفر مای تراولز
منبع
darktourists
برچسب ها

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن