ایرانگردی

کلیسای کانتور یا کلیسای روسی کجاست؟

کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین یا کلیسای روسی؛ تنها کلیسای ارتدکس در این شهر می باشد که یادگاری به جای مانده از دوران اشغال ایران توسط روس ها است. این بنای تاریخی که به کوچک بودن و رنگ سرخ بسیار زیبایش شهرت دارد، امروزه در بین جاذبه های گردشگری قزوین جلوه گری می کند و سکوت و آرامش و البته نوعی حس فراموش شدن در آن به چشم می خورد.

این بنای تاریخی که به کوچک بودن و رنگ سرخ بسیار زیبایش شهرت دارد

کوله بار سفر را برای مرور زیبایی ها و تاریخچه کلیسای کانتور قزوین برداشته و قدم به سفری به یادماندنی می گذاریم. گروه گردشگری مای تراولز در بخش ایرانگردی این جاذبه منحصربفرد را معرفی کرده است . با ما همراه باشید.

کلیسای کانتور

معرفی کلیسای کانتور قزوین

اواخر دوره قاجاریه و درست در زمانی که روس ها خاک ایران را در جریان جنگ جهانی دوم اشغال کردند، قزوین به عنوان محلی برای زندگی روس ها انتخاب شد. در منطقه ای مشهور به پنبه ریسه به مرور و در طول پنج سال اشغال ایران، بناهای مختلفی ساخته شد که کلیسای کانتور قزوین یکی از بناهای به جای مانده از آن دوران می باشد.

کلیسای کانتور قزوین یکی از تعداد بسیار اندک کلیساهای ارتدکس در ایران می باشد و به همین خاطر است که در حال حاضر کسی در آن عبادت نمی کند. اعتقادات دینی و مذهبی ارتدکس را می توان در بخش های مختلف کلیسای کانتور قزوین براحتی مشاهده نمود.

به عنوان مثال، برخلاف سایر کلیساها، مکان عبادت ارتدکس ها کوچکتر ساخته می شود و دلیل آن این است که آنها ایستاده عبادت می کنند. علاوه براین، ارتدکس ها معتقدند که علاوه بر دست، پاهای حضرت مسیح نیز به صورت اریب به صلیب بسته شده اند و به همین خاطر در نماد دین مسیحیت ارتدکس خط اریب روی صلیب رسم میشود. با ورود به داخل کلیسای کانتور قزوین نماد صلیب با این ویژگی را مشاهده خواهید کرد.

یکی از مهم ترین ویژگی های این کلیسا، بنای سرخ رنگ آن می باشد که باعث شده است در منطقه ای قدیمی در این شهر از سایر بناهای اطرافش جدا شود و البته لقب تنها کلیسای سرخ ایران را به خودش اختصاص دهد.

بیشتر بدانید
پر طرفدارترین تفریحات کیش

کانتور قزوین

معماری کلیسای کانتور قزوین

همان طور که اشاره کردیم، کلیسای کانتور به دست مهندسان روسی ساخته شده است و به همین خاطر نوع معماری آن با سایر کلیساهای قزوین تفاوت دارد. در حالت کلی کلیسای کانتور از محوطه، ورودی، محراب و ناقوس تشکیل شده است که هر یک دارای ویژگی های خاصی می باشند و استفاده از پنجره های نعل اسبی در بخش های مختلف آن از جمله ویژگی های به کار رفته در معماری این کلیسا می باشد.

برای معرفی معماری کلیسا از محوطه آن شروع می کنیم و با قدم گذاشتن در آن دو سکوی آجری را مشاهده می کنید که روی یکی از آنها سنگی سیاه قرار گرفته و نوشته هایی بر روی آن نقش بسته است. این دو سکو در واقع محل دفن خلبان روسی و یکی از مهندسان روس می باشند.

با عبور از محوطه می توانید به درون کلیسا قدم بگذارید. قبل از ورود اگر به دیوار ورودی نگاه کنید صلیب روسی را مشاهده می کنید که درون چیزی شبیه به تاج گل قرار گرفته است. فضای داخلی کلیسا بسیار کوچک می باشد و مجموعه ای از محراب، نمازخانه و دو اتاق کوچک می باشد که همگی با گچبری های ساده و سبز زیتونی تزئین شده اند.

کلیسای کانتور

در دین مسیحیت همیشه محراب را رو به طلوع خورشید می سازند و این ویژگی را در کلیسای کانتور نیز می توانید مشاهده نمایید. با این کار نور خورشید به درون محراب تابیده میشود و فضایی روحانی را بوجود می آورد. از آنجا که کلیسا در مدت زمان بسیار کوتاه ساخته شده است، در نتیجه سادگی خاصی دارد و در آن نشانه ای از تجملات و تزئینات چشم نواز به چشم نمی خورد. دو اتاق کوچک در درون کلیسا وجود دارد که یکی برای غسل تعمید نوزادان کاربرد داشته و دیگری محلی برای تعویض لباس کشیش مورد استفاده قرار می گرفته است.

بیشتر بدانید
نوروز بل ، کهن‌ترین سال‌شمار ایرانی

در بالای هال یا قسمت عبادتگاه کلیسا برج ناقوس قرار گرفته است که از اصلی ترین بخش ها در معماری کلیساها به شمار میرود. ناقوس این کلیسا در ارتفاع 11 متری از سطح زمین قرار گرفته و با گنبد فیروزه ای از فاصله دور کاملا مشخص می باشد. برای ساخت برج ناقوس ابتدا بنایی چهار گوش آجری با پنجره های نعل اسبی ساخته شده که نمای بیرونی آن با آجرکاری تزئین شده است. بر روی این بنای چهار گوش، سکویی کوچک و هشت ظلعی ساخته شده و روی آن گنبد فیروزی قرار گرفته است.

در واقع می توان گفت کلیسای کانتور که البته به برج ناقوس نیز شهرت دارد دارای سه طبقه می باشد و تنها یک طبقه آن قابل استفاده بوده و مابقی برای نصب ناقوس کاربرد داشته است. نمای بیرونی کلیسای کانتور از آجرهای قرمز رنگ ساخته شده و به همین خاطر است که رنگ آن کاملا توجهتان را به خودش جلب می کند.

کلیسای قرمز قزوین

کلیسای کانتور قزوین در دنیای امروز

برخلاف بسیاری از کلیساهای دیگر که در گوشه و کنار کشورمان قرار گرفته اند، کانتور محلی برای عبادت نیست. بعد از خروج روس ها از ایران این کلیسا به مرور به انزوا دعوت شد و در گوشه ای از این شهر و در منطقه ای قدیمی رنگ فراموشی به خود گرفت. درب های این کلیسا تا سالها بسته بود. اما این شرایط ماندگار نبود و دربهای آن به روی گردشگران و علاقه مندان به تماشای بناهای تاریخی با معماری منحصر به فرد باز شد.

در حال حاضر کلیسای کانتور قزوین به محلی برای فروش سوغات و صنایع دستی تبدیل شده است. در واقع با انتخاب کانتور با یک تیر دو نشان زده اید، چون می توانید در کنار بازدید از این کلیسا، گوشه ای از هنر دست زنان و مردان قزوین را بخرید و به یادگار ببرید.

بیشتر بدانید
معروف ترین غذاهای قزوین که نباید از دست داد

کلیسای قزوین

دیدنی های نزدیک کلیسای کانتور

قزوین یکی از زیباترین شهرهای تاریخی می باشد که بناهای دیدنی بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است. در فاصله بسیار کوتاه با کلیسای کانتور می توانید از سایر دیدنی های این شهر نیز بازدید کنید که عبارتند از:

کاخ عالی قاپو قزوین

یکی از ویژگی های جالب در شهر قزوین، وجود بناهایی تاریخی مشابه با اصفهان می باشد. دلیل اصلی این تشابه را می توان به اهمیت این دو شهر در دوره صفویه جستجو کرد و این بناها به یادگار مانده از همان دوران است. کاخ عالی قاپو قزوین یا سردر عالی قاپو از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر می باشد که در خیابان سپه قرار گرفته است.

سردر عالی قاپو در واقع یکی از هفت ورودی ارگ سلطنتی می باشد که در دوره شاه طهماسب ساخته شده است و البته شکل کلی آن در دوره شاه عباس اول با تغییراتی مواجه شد. وجود کاشی کاری و گچبری و کتبه تاریخی در بالای درب این بنا تنها گوشه ای از هنر ایرانی به کار رفته در آن می باشد.

سر در عالی قاپو قزوین

چهلستون

در میدان اصلی شهر قزوین که به سبزه میدان معروف می باشد، یکی از زیباترین عمارت کلاه فرنگی به جای مانده از دوره شاه تهماسب را می توانید ببینید که به چهلستون شهرت دارد. البته چهلستون قزوین تفاوت زیادی با اصفهان دارد و مهم ترین ویژگی آن هنر نگارگری قزوین می باشد که در تزئینات طبقه اول آن جلوه گری میکنند. این بنا در حالت کلی از دو طبقه تشکیل شده است و قرار گرفتن آن در فضایی سرسبز باعث شده است تا زیبایی اش چند برابر شود و یکی از بهترین دیدنی های قزوین به شمار رود. چهلستون تنها 700 متر با کلیسای کانتور فاصله دارد و پینهاد می کنیم حتما بازدید از آن را در برنامه سفرتان قرار دهید.

کلیسای کانتور بر روی نقشه:

آدرس کلیسای کانتور: قزوین، خیابان آیت الله طالقانی، خیابان دارایی

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن