ایرانگردی

ننه مریم، قدیمترین کلیسای آشوریان جهان در ارومیه

ارومیه شهری مشهور به رنگین‌کمان اقوام و ادیان است که در کوچه‌ها و خیابان‌های آن که گام برداری مساجد و کلیساهای تاریخی را خواهی دید که هر کدام از تاریخ و دوره‌ای خاص برایت سخن می‌گویند.

به گزارش مای تراولز، مکان‌های مذهبی علاوه بر تاریخ، همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام و ادیان مختلف را طول تاریخ، در این دیار نیز به نمایش می‎گذارند و در حال حاضر نیز در ارومیه اقوام مختلفی چون کرد، ترک، آشوری و ارمنی زندگی می‌کنند که هر کدام مکان‌های عبادت مختص خود را دارند.

در ارومیه به دلیل تعداد بالای مسلمانان بیشترین تعداد مکان‌های مذهبی مانند مساجد نیز به آنها تعلق داشته و در کنار آنها، 60 کلیسا نیز در ارومیه وجود دارد که 40 مورد از آنها متعلق به ارامنه و مابقی متعلق به آشوریان است.

این کلیسا در سده‌های گذشته محل دفن اموات بوده‌است.

طبق روایت نویسندگان آشوری و مسیحی این بنا پیش از آن آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان بوده. هنگام تولد مسیح، موبدان زرتشتی ساکن این معبد، ستاره‌ای درخشان را در حال حرکت به سوی شرق می‌بینند، آن را نشانه‌ای از تولد منجی وعده داده شده می‌یابند و به طرف اورشلیم روانه می‌شوند.

این موبدها پس از بازگشت به ارومیه، آتشکده را مبدل به کلیسا کردند و دین مسیح را در آن‌جا بشارت می‌دهند. این کلیسا را نخستین بار شاهزاده‌ای چینی در سال ۶۴۲ مرمت کرد. در سال ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ نیز مورد مرمت قرار گرفت. نمای کنونی آن به دورهٔ ساسانی تعلق دارد.

تفاوت‌های کلیسای آشوریان و ارامنه

تفاوتی که بین کلیساهای آشوری و ارمنی وجود دارد به دلیل معماری خاص آنها است برای مثال در کلیساهای آشوری ساخته شده تا قرن 18 میلادی استفاده از سنگ‌های لاشه بیشتر مورد توجه بوده و پس از قرن 18 میلادی استفاده از مصالحی مانند آجر در ساخت کلیسا نیز دیده می‌شود که این کلیساها بیشتر به سبک بازلیک و مستطیل مانند هستند.

بیشتر بدانید
خانه های تاریخی قزوین را از دست ندهید

به طور کلی باید گفت که الگوی اولیه نقشه کلیساهای آشوری عموماً به صورت تالار نیایشی تک ناو با محراب در ضلع شرقی(با چند پله اختلاف سطح) و اتاقی در پشت محراب است و پوشش سقف تالار نیایش در این کلیساها طاق گهواره‌ای داشته و پوشش سقف اتاق پشت محراب گنبدی‌شکل بوده و تعداد ناقوس بیشتری دارد.

کلیسای ننه‌مریم یا کلیسای شرق آشور 

در میان کلیساهای آشوری برخی از آوازه و قدمت بسیاری برخوردار هستند که کلیسای ننه‌مریم یا کلیسای شرق آشور ارومیه از جمله آنها است، برای دیدن این کلیسا باید به خیابان خیام جنوبی ارومیه رفت جایی که در میان پاساژ‌های مدرن و مغازه‌های کیف، کفش و لباس اثری تاریخی با نمایی از آجرهای سنتی و نماد صلیب بر بالای برج ناقوس آن خودنمایی می‌کند و مشاهده همین نماد کافی است تا شما به سمت کلیسا، مسیر خود را تغییر داده و بازدیدی از آن داشته باشید.

لوازم سفر مای تراولز
منبع
ویکی پدیا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن