ایرانگردی

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین از مهم ترین سازه های تاریخی این شهر می باشد که بخاطر موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم قزوین، وجودش کاملا ضروری وهوشمندانه بوده است. این بنای تاریخی برخلاف سالهای نه چندان دور، امروز از چهره ای جدید به خود گرفته است و مکانی عالی برای قدم زدن و غرق شدن در معماری و تماشای غرفه های رنگارنگ صنایع دستی می باشد. در ادامه کوله بار سفر را به قصد گشت و گذار در کارونسرای سعد السلطنه قزوین برخواهیم داشت تا در مای تراول با زیبایی های نهفته در آن آشنا شویم.

معرفی کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

سعد السلطنه یا سرای سعادت یکی از قدیمی ترین و البته بزرگترین کاروانسراهای درون شهری کشورمان می باشد که یادگاری به جای مانده از دوره قاجاریان به شمار می رود. این بنای باشکوه در سال 1310 هجری قمری و به دستور محمد باقر سعدالسلطنه اصفهانی ساخته شد. شکوه و عظمت این کاروانسرا حاصل هنر بی نظیر معماران اصفهانی و قزوینی می باشد که در طی دو سال توانستند آن را به لیست آثار ملی ایران اضافه کنند.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین با 400 حجره، هفت حیاط، 4 آب انبار، 2 حمام، چایخانه، چهارسوق و غیره این مجموعه را به شهری کوچک تبدیل کرده است و مکانی مناسب برای استراحت تاجران و رهگذران بوده است.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

این کاروانسرای تاریخی در طول عمر خود ناملایمتی های زیادی را به چشم دیده است و سالها به عنوان پناهگاه و محل زندگی روس ها و انگلیس ها در زمان اشغال ایران مورد استفاده قرار گرفته است. روزها و سالها یکی پشت دیگری می گذرند و غبار آن بر چهره ی آثار تاریخی به چشم میخورد و سرای سعد السطنه نیز از این امر مستثنی نبوده است. در این شرایط اگر بنایی خوش شانس باشد و مورد توجه میراث فرهنگی قرار گیرد می تواند جان دوباره بدست آورد؛ درست مانند سعد السطنه!

بیشتر بدانید
خانه طباطبایی ها کاشان

مرمت و بازسازی کاروانسرا از سال 1380 شروع و به مرور جان دوباره ای به این اثر باشکوه تاریخی بخشیده شد؛ به طوریکه امروز به یکی از زیباترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری قزوین تبدیل شده است.

کاروانسرای سعد سلطنه قزوین

معماری کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

کاروانسرای سعدالسلطنه علاوه بر داشتن قدمت بالا، بیشتر بخاطر نوع معاری و تزئینات و هنر به کار رفته در آن شهرت دارد. این مجموعه دارای 2.6 هکتار وسعت می باشد و گنجینه ای ارزشمند از راسته، تیمچه، ورودی، هشتی، حیاط های متعدد و 400 غرفه می باشد. ظرافت و هوش به کار رفته در ساخت تمام بخش های این کاروانسرا از جمله شگفتی هاییست که عقل و هوش گردشگران را پرت خودش می کند.

ورودی سرای سعد السلطنه

برای مرور زیبایی های نهفته در گوشه و کنار کاروانسرای سعدیه یا همان سعدالسطنه باید به خیابان امام خمینی این شهر بروید. ورودی بسیار زیبا و تاریخی در این خیابان کاملا حواستان را به خودش جلب خواهد کرد و کافیست با او همراه شوید. اگر کمی سرتان را به بالا ببرید، هنر کاشی کاری و آجرکاری را در سقف هشتی این مجموعه خواهید دید که نشانه ای از هنرهای بی نظیر در ادامه مسیرتان خواهد بود.

کاروانسرای سعد سلطنه

راسته وزیر

مسیر طولانی که از در ورودی کاروانسرا شروع میشود و از بخش های مختلف آن عبور می کند و در نهایت به مسجد النبی میرسد، به راسته وزیر شهرت دارد. با هر قدم در این راسته می توانید در دو طرفتان غرفه ها و حجره هایی با درهای ارسی شکل را مشاهده کنید که سوغاتی های رنگارنگ در آنها حسابی جلوه گری میکنند.

راسته وزیر کاروانسرای سعد سلطنه

حیاط های کاروانسرا

از مهم ترین ویژگی های سرای سعدالسطنه؛ داشتن هفت حیاط بسیار زیبا و هنرمندانه می باشد که هر یک کاربردهای مختلفی داشته اند. در گذشته حیاط نگارستان محلی برای انبار و اتراق وسایل کاروان ها و گروه تجاری بوده است که به این شهر می آمده اند و در این مکان استراحت و یا تجارت داشته اند.

بیشتر بدانید
سازه های آبی شوشتر

در بین تمام حیاط های این مجموعه، حیاط سعدیه در بین گردشگران از توجه بیشتری برخوردار شده است. دلیل اصلی این توجه بدون شک تزئینات و مهماری و هنر به کار رفته در بخش های مختلف آن می باشد. این حیاط زیبا که در قسمت شرقی حیاط سعد السطنه واقع شده است، دارای ایوان های کاشی کاری شده بسیار زیبا و دیدنی می باشد که باید با تمام وجود آنها را دید و غرق در این همه شکوه و زیبایی شد. با توجه به اهمیت این حیاط از نظر کاروانیان و تجار، در این قسمت شمال شرقی آن گرمابه ای ساخته شده است که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود.

از دیگر حیاط های این مجموعه می توان به حیاط بهشتیان، شترخانه، خدمات، قهرمانی و نگار السطنه اشاره کرد که هر یک در حال حاضر تغییر کاربری داده اند.

در کاروانسرای سعد السلطنه این کارها را فراموش نکنید

برخلاف گذشته که تجار قزوین و سایر کاروانیان برای داد و ستد و اتراق به این سازه ی استوار وارد میشدند و روزگار می گذراندند، در دنیای امروز تنها بخش صنایع دستی قزوین در حجره های مختلفش مشغول به فعالیت هستند. برای لذت بردن از تمام خوبی های این کاروانسرا باید در ابتدای راه دوربین عکاسی تان را بردارید و با چشم باز قدم به داخل آن بگذارید. تماشای سقف و حجره ها و در و دیوار پر از زیبایی با معماری منحصر به فرد و خلق سوژه های ناب می تواند یکی از بهترین تجربیات در سفر به این شهر و بازدید از سرای سعدیه باشد.

کاروانسرای سعد سلطنه

خرید از غرفه های صنایع دستی که از اصلی ترین مشاغل فعال در این مکان هستند، بخش دیگری از خوبی های این سفر خواهد بود. بعد از خرید و گشت و گذار در بخش های مختلف کاروانسرا، می توانید در یکی از کافه های دنج آن خلوت کنید. فضای کاملا سنتی که گرداگرد این کافه ها و رستوران ها را فرا گرفته است حس و حال بسیار خوبی را برایتان به همراه خواهد داشت. پیشنهاد می کنیم برای لذت بردن بیشتر از سفر به قزوین، جشنواره هایی که به بهانه های مختلف در این مکان برگزار می گردد را از دست ندهید. شرکت در این جشنواره ها در کنار خرید صنایع دستی قطعا لذت بیشتری خواهد داشت.

بیشتر بدانید
تفریح، خرید هیجان در بام لند تهران

در نهایت می توانید به موزه شاهنامه آن بروید و ادبیات و افسانه های اساطیری ایران را در آن مرور کنید. یکی از تفاوت های این موزه با سایر موزه ها در نقل داستان ها با مجسمه های دست ساز می باشد. رضا زی محمدی با الهام گرفتن از داستان های شاهنامه از قبیل نبرد رستم و اژدها، کاوه آهنگر، بدنیا آمدن رستم سیاوش، شیرین و فرهاد مجسمه های بی نظیری را خلق کرده است که باید از نزدیک دید. علاوه بر داستان های شاهنامه می توان مجسمه ابوریحان بیرونی و بابک خرمدین را در این موزه ببینید که همگی هنر رضا زی محمدی می باشند.

کاروانسرای سعد سلطنه قزوین

جاذبه های گردشگری اطراف کاروانسرای سعد السلطنه

برخلاف بسیاری از کاروانسراهای تاریخی که اغلب در بیرون از شهر ساخته شده اند، سرای سعد السطنه در داخل شهر و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است. به همین خاطر با سایر جاذبه های تاریخی و دیدنی قزوین فاصله کمی داشته و می توانید بازدید از آنها را در برنامه خود قرار دهید. از مهم ترین جاذبه های قزوین که در فاصله کمی با کاروانسرای سعد السطنه قرار گرفته اند می توان به مسجد النبی اشاره کرد که در انتهای این سرا قرار گرفته است. بازار قزوین، دروازه عالی قاپو، موزه قزوین و عمارت چهلستون از دیگر بناهای تاریخی نزدیک به این مکان دیدنی می باشند.

آدرس: قزوین، خیابان امام خمینی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن