ایرانگردی

کاخ سلیمانیه کرج ، با نقش هایی متفاوت

کاخ سلیمانیه از جمله کاخ های بزرگ و قدیمی با سبک و هنر معماری ایران زمین و مربوط به دوره قاجار است. این بنا امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده‌است. در مجاورت این کاخ برج چهار طبقه‌ای متعلق به دوران صفویه موجود بوده که اکنون تنها طبقه همکف آن باقی مانده‌است.

بازیدکنندگان در بدو ورود به این محوطه دانشکده، باغی سرسبز که عمارتی را مانند نگینی در برگرفته است را می‌بینند، ساختمانی آجری که با گذشت سال‌ها از زمان ساختش همچنان استوار به جای مانده است. با مجله مای تراولز همراه باشید تا با این بنا تاریخی که در استان البرز واقع شده است، بیشتر آشنا شوید.

کاخ سلیمانیه کرج در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است

پیشینه

کاخ سلیمانیه در کرج

این بنا در بین سال‌های ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۷ هجری قمری در دوره فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم‌اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده‌است. کاخ سلیمانیه و باغ زیبای مقابل آن و نیز ساختمان‌هایی که جهت ملازمین موکب شاهی تعبیه شده بودند، مجموعه اقامتی و فرماندهی کوچک و بسیار زیبایی را ایجاد کرده بودند که در حال حاضر ساختمان‌های ملازمین شاهی از بین رفته‌است.

در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله خان نقاش باشی روی دیوارها کشیده شده که یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانشان است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده‌است.

تالار کاخ سلیمانیه

فرهاد میرزا زمان احداث بنا را در سنهٔ یک هزار و دویست و بیست و شش دانسته و از حاجی محمد حسین خان صدر اعظم اصفهانی به عنوان سازندهٔ بنا نام برده‌است.

بیشتر بدانید
جاذبه های تاریخی اصفهان

این کاخ به همراه باغ مقابل خود و همچنین ردیف ساختمان‌های ملازمین موکب شاهی تشکیل مجموعه حکومتی و اقامتی کوچک و بسیار زیبایی را  داده که متاسفانه ردیف ساختمان‌های ملازمین در طرح‌های توسعه دانشکده کشاورزی از بین رفته و کاخ سلیمانیه و باغ کوچک آن تنها مانده‌اند.

در تابلوی عام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا

همچنین بناهای متعددی با نام‌های پرطمطراقی چون ساختمان‌های فراش آباد و کلاه فرنگی وعمارت های کلاه گلشن و درقرمز و باغ‌های فردوس و شاه و انگوری در اطراف و اکناف کاخ سلیمانیه ساخته شده بودند که امروزه متاسفانه اثری از آنها یافت نمی‌شود.

اهمیت این کاخ اما به دو نقاشی در تالار کاخ از آغا محمد خان و فتحعلی شاه است که توسط عبدالله خان نقاش باشی به تصویر در آمده که در تابلوی عام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس نشسته است.

دو نقاشی در تالار کاخ از آغا محمد خان و فتحعلی شاه

گاسپار دروویل، افسر فرانسوی که در همان سال‌های ساخت این ساختمان در ایران به سر می‌برده است، در سفرنامه خود روایت متفاوتی ارائه می‌کند.

به بازدید از کاخ سلیمانیه در کرج بروید تا لحظاتی متفاوت را تجربه کنید

به گفته او محمدعلی میرزا دولتشاه پسر بزرگ فتحعلی‌شاه که از تعیین عباس میرزا به ولیعهدی خشمگین بود، برای اثبات لیاقت خود، با سلیمان پاشا والی بغداد وارد جنگ شد و او را شکست داد و غرامت جنگی هنگفتی از او گرفت. او تمام پول را برای فتحعلی‌شاه فرستاد تا به این ترتیب نزد او محبوبیتی کسب کند. فتحعلی‌شاه با پولی که دست آورده بود، این کاخ را بنیان گذاشت و نام آن را سلیمانیه نهاد تا خاطره شکست سلیمان پاشا را زنده نگاه دارد.

بیشتر بدانید
کوه نمرود، معروفترین جاذبه شرق ترکیه

معماری کاخ

معماری کاخ سلیمانیه

ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه‌ای ندارد. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به‌شمار می‌رود. در شرق ساختمان کاخ برجی در ۵ طبقه ساخته شده بوده که هم‌اکنون تنها ویرانه‌های طبقه هم‌کف آن باقی‌مانده‌است.

کاخ سلیمانیه کجاست؟

این بنا در محوطه دانشکده کشاورزی در محله مصباح کرج واقع شده است. برای بازدید از بلوارهای چمران، امامزاده حسن و هفت تیر می توان وارد دانشکده شد.

کاخ سلیمانیه بر روی نقشه:

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن