دانستنیهای سفر

معروفترین جاده های دنیا

جاده‌ها مسیری هستند که باعث ارتباط میان نقاط مختلف می‌شوند. معروفترین جاده های دنیا برخی از جاده‌ها نوساز و برخی دیگر بدلیل تاریخی بودن معروف شده‌اند. بعضی از این جاده‌ های معروف عنوان خطرناک‌ترین یا زیباترین را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان جغرافیای خاص بعضی کشورها باعث ساخت جاده‌های عجیبی شده که مناظر زیبایی را خلق کرده است. این جاده‌ها گاه از میان دریا، از دل کوهی صخره‌ای یا از مجاورت یک اقیانوس زیبا می‌گذرند.

در میان کشورهای مختلف جهان که جاده‌های پرپیچ و خم، رویایی و زیبای جهان را در خود جای داده‌اند، نام کشور ایران با جاده زیبای چالوس نیز به چشم می‌خورد. مجله مای تراولز شما را با تعدادی از معروف‌‌ ترین جاده‌‌ های دنیا آشنا می کند.

 جاده یونگاس در بولیوی

جاده یونگاس در بولیوی

جادهٔ یونگاس معروف به جادهٔ مرگ جاده‌ای ۶۹ کیلومتریِ میان لاپاز و کورویکو می‌باشد که در ۵۶ کیلومتری شمال خاوری لاپاز و در منطقهٔ یونگاس بولیوی جای دارد.

خاستگاه آوازهٔ این جاده، خطرناک بودنش است به گونه‌ای که در سال ۱۹۹۵ بانک توسعهٔ کشورهای آمریکای لاتین یونگاس را خطرناک‌ترین جادهٔ جهان نام نهاد. برآوردی در سال ۲۰۰۶ نشان داد سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در این جاده جان خود را از دست می‌دهند.

یک جادهٔ یونگاس جنوبی هم هست که لاپاز را به چولومانی می‌پیوندد و از آن با نام جاده‌ای که در خطرناک بودن دست کمی از یونگاس شمالی ندارد یاد می‌شود.

جاده یونگاس حس ماجراجویی افراد کنجکاو را تحریک می‌کند تا پا به جاده‌ای بگذارند که دره‌ای عمیق با فاصله بسیار کمی از جاده قرار دارد. بخش بزرگی از این جاده متشکل از گل مرطوب ترک خورده است. جاده ۶۹ کیلومتری یونگاس از خطرناک‌ترین و معروف ترین جاده‌ های دنیا نامیده شده است.

بیشتر بدانید
طولانی ترین پل های جهان

جاده ۶۶ در کالیفرنیا

جاده ۶۶ در کالیفرنیا

جاده ۶۶ کالیفرنیا معروف به جاده مادر، بعنوان جاده اصلی آمریکا شناخته می‌شود. جاده ۶۶ از اولین بزرگراه‌ها در ایالات متحده آمریکا است. جاده ۶۶ بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر طول دارد و شهرهای شیکاگو و لس آنجلس را به هم وصل می‌کند.

یکی از اولین بزرگراه‌ها در سیستم بزرگراه‌های ایالات متحده بود. یواس ۶۶ در ۱۱ نوامبر ۱۹۲۶ افتتاح شد.این بزرگراه که یکی از معروف‌ترین جاده‌ها در آمریکا شد از شیکاگو، ایلینوی آغاز و از طریق میزوری، کانزاس، اکلاهما، تگزاس، نیومکزیکو و آریزونا عبور کرده و در سنتا مونیکا، کالیفرنیا به اتمام می‌رسید که در مجموع ۳۹۴۰ کیلومتر را پوشش می‌داد. این بزرگراه توسط گت یانگ کیکز روت ۶۶ و مجموعه تلویزیونی روت ۶۶ در سال‌های دهه ۱۹۶۰ به فرهنگ عامه راه یافت.

جاده استلویو در ایتالیا

جاده استلویو در ایتالیا

یکی دیگر از معروف ترین جاده‌ های دنیا، جاده کوهستانی استلویو ایتالیا است. این جاده در دامنه ارتفاع آلپ ایتالیا و در مرز میان ایتالیا و سوئیس قرار دارد. جاده استلویو ایتالیا ۶۰ پیچ تند دارد که ۴۸ پیچ آن بسیار تند و خطرناک است. ۲۴ کیلومتر طول جاده است که ۱۵ کیلومتر آن حالت زیگزاگی شدید دارد. استلویو در لیست خطرناک‌ترین جاده‌‌ های دنیا قرار دارد.

 جاده اقیانوس اطلس در نروژ

جاده اقیانوس اطلس در نروژ

جاده اقیانوس اطلس نروژ به جاده آتلانتیک نیز معروف است. جاده اقیانوس اطلس از زیباترین جاده‌های جهان است که حدود ۸ کیلومتر طول دارد. جاده نفس‌گیر آتلانتیک جاده‌ای به سوی اقیانوس اطلس در نرو‌ژ است که مجموعه‌ای از جزایر این کشور را به هم وصل می‌کند.

این جاده با گذشت از خط ساحلی هوستادویکا، جزیره اویروی را به سرزمین اصلی نروژ و شبه جزیره رومس‌دالس‌هالایا متصل می‌کند. این جاده از روستاهای کوروگ در اویروی و ووانگ در اید می‌گذرد و دربردارنده چندین میان‌گذر و ۸ پل است که معروف‌ترین آن پل استورزایساندت است.

بیشتر بدانید
10 آرامگاه مشهور در جهان

در سفر به نروژ به جاده اقیانوس اطلس، از معروف‌ ترین جاده‌ های دنیا سر بزنید و جاذبه توریستی آن را از نزدیک احساس کنید.

جاده چالوس در ایران

جاده چالوس در ایران

جاده چالوس ایران از زیباترین‌ جاده‌های ایران است که به سبب پیچ و خم‌های متعدد و مناظر زیبا معروف شده است. جاده چالوس، با نام رسمی جاده ۵۹، یکی از مهمترین جاده‌های دسترسی به شمال ایران برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود.

محور چالوس – کرج از بی نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور می‌باشد که همین امر گاهی سبب ترافیک‌های سنگین در تعطیلات می‌شود. جاده شماره ۵۹ چالوس رتبه چهارم جاده‌های زیبای جهان را داراست. جاده چالوس با ۱۶۳ کیلومتر طول از شهر کرج شروع شده و به چالوس مازندران ختم می‌شود. در این زیباترین جاده جهان با یک موزیک دلنشین به سفر بپردازید.

جاده بزرگ اقیانوسی در استرالیا

جاده بزرگ اقیانوسی در استرالیا

جاده بزرگ اقیانوسی استرالیا، از بزرگ‌ترین جاده‌هایی است که توسط سربازان بازگشته از جنگ جهانی اول به طول ۲۴۳ کیلومتر ساخته شده است. جاده بزرگ اقیانوسی در جنوب شرق استرالیا قرار دارد و در جوار سواحل اقیانوس منجمد جنوبی امتداد یافته است. جاده بزرگ اقیانوسی (به زبان انگلیسی گریت اوشن)، اکنون از معروفترین جاده های دنیا است.

این جاده توسط سربازان بازگشته از جنگ جهانی اول بین سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۲ ساخته و به سربازان کشته‌شده در این جنگ تقدیم شده‌است و بزرگ‌ترین یادمان جنگ در دنیا به‌شمار می‌رود. این جاده از سرزمین‌های متنوعی در امتداد ساحل می‌گذرد و امکان دسترسی به نقاط شاخص و مهمی مانند ستون‌های سنگی معروف به دوازده حواری را فراهم ساخته‌است. جاده بزرگ اقیانوسی از جاذبه‌های مهم گردشگری در ویکتوریا محسوب می‌شود.فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این جاده است.

بیشتر بدانید
اشتباهات مسافران کم تجربه در سفر به خارج از کشور

 جاده وایت ریم در یوتا آمریکا

جاده وایت ریم در یوتا آمریکا

یوتا ایالتی از ایالت‌های جنوب غربی آمریکا است که جاده وایت ریم در آن‌جا قرار دارد. جاده وایت ریم به طول ۱۶۱ کیلومتر در مسیر گرم و خشک به طور حلقوی شکل گرفته است. این جاده از میان دره‌های پهناور و طاق‌های سنگی می‌گذرد. عبور از مسیر سخت جاده شماره ۱۲ وایت ریم، مهارت رانندگی با خودروهای پرقدرت را می‌طلبد.

جاده تونلی گولیانگ در چین

جاده تونلی گولیانگ در چین

جاده تونلی گولیانگ چین پشت کوهستان سنگی تایهانگ قرار دارد. تونل‌های این جاده شکل‌های متفاوتی دارند و لبه جاده پرتگاه بلندی است که فرصت هیچ گونه خطایی به رانندگان نمی‌دهد.

جاده تونلی گولیانگ توسط روستاییان گولیانگ در بالای کوه در ۵ سال ساخته شده است که دالان ارتباطی آن‌ها با سایر دنیا باشد. امروزه جاده گولیانگ به یکی از جاذبه‌های گردشگری چین درآمده است و در رده خطرناک‌ترین و معروفترین جاده های دنیا به شمار می‌آید.

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن