ترفندهای مسافرتی

نکاتی که مادران هنگام سفر باید بدانند

مادر شدن دردسرهای خودش را دارد. شما دیگر نمی‌توانید مثل بقیه افراد سفر کنید. نه وقتی باردار هستید و نه وقتی بچه کوچک دارید. البته با تغییر کوچکی در برنامه سفر و رعایت یک سری نکات شما هم می‌توانید سفر راحتی داشته باشید. مجله مای تراولز معتقد است که سفر یک مادر با دانستن نکات مهم می تواند همراه با کودک خود لذت بخش باشد.

سفر در دوران بارداری

سفر مادران باردار

بسیاری از پزشکان اجازه سفر را به خانم‎های باردار با سن بارداری بیشتر از 28 هفته نمی‎دهند. حتی اگر پزشکتان این اجازه را بدهد، بهتر است قید سفر را برای بعد از هفته 32 را بزنید.

اگر تحت شرایط خاص بارداری هستید ممکن است پزشکتان شما را از هرگونه سفر منع کند. مواردی که منجر به استراحت مطلق، سابقه سقط، فشار و دیابت کنترل نشده بارداری، جفت میان‎ راهی، خونریزی و لکه‎بینی و… از این جمله‎اند. در این مورد حتما با پزشکتان پیش از سفر مشورت کنید.

فراموش نکنید که در سفر دائم به خودتان یادآوری کنید که باردارید تا سمت تفریحات خطرناک نروید. دور اسب سواری، دوچرخه سواری، اسکی روی آب یا برف یا چمن، شنا در آب‎های مواج و کوهنوردی در شیب زیاد را خط بکشید.

توصیه های پزشکی هنگام بارداری در سفر

خانم های بارداری که در سنین بالای ۳۵ سال هستند و بیماری‌های زمینه‌ای از جمله فشارخون بالا و دیابت دارند و انسولین باید تزریق کنند یا داروی خاصی را دریافت کنند، همچنین اگر دارای مشکل عروقی و سابقه لخته شدن خون در پاها را هستند و یا به دلیل یک بیماری احتمال لخته شدن خون در عروق زیاد است توصیه می‌شود مسافرت خود را به بعد از زایمان موکول کنند زیرا ممکن است در یک موعد مشخص نیاز به تزریق داروی خاصی یا پزشک متخصص داشته باشند و به همین دلیل هنگامی که به مسافرت مخصوصا خارج از کشور می‌روند پیدا کردن یک پزشک متخصص مربوطه کمی مشکل باشد.

 • آب نوشیدن را هرگز فراموش نکنید: پزشکان توصیه می‌کنند در زمان بارداری تا می‎توانید آب بخورید. بطری‎های کوچک آب معدنی را دم دستتان بگذارید و هر نیم ساعت یک بار چند قلپ از آن بخورید. حتما یک قرص ضد تهوع مناسب همراه داشته باشید.
 • همراه داشتن خوراکی های سالم: خوردنی‎های سالم هم با خودتان همراه داشته باشید تا اگر ضعف کردید و رستوران نزدیک نبود، بتوانید بخورید. به علاوه لباس و کفش گشاد و راحت هم با خودتان داشته باشید. داروها و مدارک پزشکیتان هم یکی از لازم‌ ترین چیزهایی است که باید داشته باشید.
 • رعایت بهداشت در سرویس های بهداشتی: بدترین اثر بارداری در سفر، تکرر ادرار است. برای قابل تحمل کردن این مشکل می‌توانید روکش یکبارمصرف توالت فرنگی بخرید و همراه ببرید تا بتوانید از توالت‎های میان ‎راهی استفاده کنید. در غیر این صورت، استفاده از توالت ایرانی بهداشتی ‎تر است.
 • مراقب آبهای آلوده باشید: اگر جایی هستید که از تصفیه بودن آب آن اطمینان ندارید، برای شست‌وشوی خودتان در دستشویی یک بطری کوچک آب‎ معدنی یا آب تصفیه شده ببرید. احتمال عفونت‎های ادراری و دهانه رحم به خاطر آب‎های کثیف بالاست و برای زنان باردار خطرناک است.
بیشتر بدانید
چگونه جلو هزینه های پنهان هتل را بگیریم؟

سفر مادر باردار با هواپیما

اگر جنین آنقدر بزرگ شده که بارداری شما معلوم است، برای سفر با هواپیما معمولا از شما نامه‌ای از دکترتان می‌خواهند. البته قبل از پرواز پزشک فرودگاه هم شما را معاینه می‌کند. اگر جنین هنوز کوچک است هم بهتر است قبل از پرواز با دکترتان مشورت کنید.

دکترها به همه خانم‌های باردار اجازه پرواز نمی‌دهند. اگر اجازه پرواز را گرفتید لازم است هر نیم ساعت یکبار از روی صندلی‎تان بلند شوید و کمی قدم بزنید تا گردش خون‌تان منظم شود. به علاوه می‎توانید درخواست یک بالش کنید تا پشتتان بگذارید و راحت ‎تر بنشینید.

سفر مادر باردار با قطار و اتومبیل شخصی

 • اگر  با قطار یا ماشین سفر می‎کنید، هر 60 تا 90 دقیقه یک بار از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید. با این کار گردش خون منظم انجام می‎شود.
 • در قطار تا جایی که می‌توانید پاهایتان را بالا بگذارید تا خون در پایتان جمع نشود و ورم نکند. ورم ممکن است کفش پوشیدن را در تمام سفر برایتان سخت باشد.
 • اگر با ماشین سفر می‎کنید، بهتر است در صندلی عقب بنشینید. اگر صندلی که رویش نشسته‎اید، کیسه هوا (ایربگ) دارد، حتما آن را غیرفعال کنید، چون در صورت تصادف مختصر، ضربه ایربگ به شکم می‎تواند موجب مرگ جنین شود.
 • اگردرماشین شخصی هستید هر از گاهی در یک جای امن و مناسب توقف کرده و کمی راه بروند، همچنین باید در ماشین شرایطی فراهم باشد که بتوانید بعد از یک یا ۲ ساعت حرکت اتومبیل به حالت درازکش باشید و تمام مدت سفر را نشسته نباشند.

کودکان در هتل

مادرانی که کودک نوزاد دارند

پزشکان می‌گویند بهتر است نوزاد را تا 3 ماه به سفر نبرید. چون نوزادان تا این سن نیاز به توجه بدون وقفه و تغذیه مداوم و عوض کردن پوشک دارند. اما کودک 3 ماهه و بزرگتر را می‎شود از خانه دور کرد، چون معمولا برنامه زندگی او روی روال عادی افتاده است.

کودک مریض را به هیچ وجه سفر نبرید. با این کار خودتان، کودکتان و همسفرانتان را نجات داده‎اید! کلاه گرم نخی و کلاه آفتابگیر برای نوزادتان داشته باشید.

بیشتر بدانید
نکات مهم برای سفر جاده‌ای در دوران کرونا

هنگام بلند شدن هواپیما از زمین به نوزاد از سینه شیر بدهید یا با شیشه آب یا شیر بدهید یا پستانکش را در دهانش بگذارید. با این کار مانع گوش درد او می‎شوید. به علاوه راحتر هستید که همراهتان آغوشی ببرید تا دست‎های‌تان در سفر آزاد باشد.

مادران و کودکان

مادرانی که کودک یک ساله دارند

بچه‌های 8 تا 18 ماهه هنوز حساس هستند و بعضی وقت‌ها بدقلق می‌شوند. اگر از تمیزی جایی که می‎روید مطمئن نیستید، تعداد زیادی پلاستیک بزرگ و ملحفه ببرید تا بتوانید روی همه چیز پهن کنید.

کودک شما در این سن بسیار حساس است. برای کودک غذای وعده‎های طول سفر را ببرید و بقیه وعده‎ها را در مقصد آماده کنید. اگر فکر می‎کنید ممکن است مواد اولیه غذاهای او در آن محل موجود نباشد، آن مواد را به صورت یخ‌زده با خودتان ببرید. یک پیش‌بند خیلی بزرگ که آستین داشته باشد و از پشت هم با بند بسته شود، کار شما را برای شستن لباس‎های کودک بعد از هر وعده غذا کمتر می‎کند.

یادتان باشد کودک بزرگتراز 8 ماه، مکان آشنا و غریبه را می‎شناسد و ممکن است در مقابل چهره‎های ناآشنا یا مکان‎های جدید بازخورد منفی داشته باشد به همین دلیل باید مواظب باشید برنامه زندگی او خیلی تغییر نکند و خسته‌اش نکنید.

کودکان در فرودگاه

مادرانی که کودک 3 سال بالاتر دارند

اگر نمی‌خواهید خاطره سفر را برای خودتان تلخ کنید، قبل از هر چیز همراه کودک 3 تا 7 ساله خود حتما یک کارت با اطلاعات شناسایی او داشته باشید.

روی این کارت نام، نام خانوادگی و شماره‎ای از خودتان را بنویسید و کارت را در جیب لباس او بگذارید.

بچه‌ها در این سن خودشان دستشویی می‌روند. بهتر است دستمال مرطوب همیشه همراهتان باشد. اگر کودک‎تان از توالت فرنگی استفاده می‎کند، تبدیل نشیمنگاه توالت را با خودتان ببرید، تا بتواند بدون نگرانی به دستشویی برود.

بچه‌ها برای خودشان سلیقه دارند و می‎خواهند در مورد جزئیات سفر بدانند و نظر بدهند. بهتر است موقع برنامه‎ریزی برای سفر او را هم شریک تصمیمات خود کنید و در مواردی که تصمیم تنها به سلیقه مربوط است، از او نظر بخواهید.

برای سرگرمی کودک در ماشین هم فکر کنید. بهتر است اسباب ‌بازی با خود همراه داشته باشید یا بازی‌های گروهی بلد باشید. برای اینکه به فرزندتان بیشتر خوش بگذرد، برای همراهی در سفر به فکر خانواده‎هایی باشید که بچه هم سن و سال شما دارند.

سرگرمی کودکان در سفر

مادرانی که کودک نوپا دارند

قبل از سفر مطمئن شوید جایی که می‎روید (هتل، ویلا یا خانه دوست و آشنا) برای کودک شما ایمن است. خانه‎های ساحلی، هتل‎های میان راهی و خانه‎های مجلل و پر از مجسمه و چیزهای شکستنی اصلا مناسب شما نیستند، چون مجبور می‌شوید دائم مواظب کودک باشید و اعصاب خودتان و او را خرد کنید.

بیشتر بدانید
سوغات مشهد

غذاهای انگشتی می‌توانند نجاتتان دهند. اسنک‎های سالم خانگی، تکه‎های میوه پوست کنده، ساقه‎های کوچک کاهو و کرفس، چوب شور، آبمیوه و شیرهای فرادما و آجیل کودکتان را سرگرم می‎کنند. کودکی با سنی بیشتر از یک سال و نیم، می‎تواند از شگفتی‎های مکان جدید لذت ببرد، اما حتی ددری‌ترین بچه‎ها هم ممکن است در مقابل مردمان ناشناخته و فضاهای عجیب دچار استرس شوند.

برای اینکه نگرانی کودکتان را تا حد امکان کاهش دهید، تا جایی که می‎شود کنار او باشید و در طول سفر وقتتان را با او بگذرانید. کاری کنید که مجبور نباشید دعوایش کنید یا به او «نه» بگویید. برایش سرگرمی‎های سالم ایجاد کنید و اگر به چیزی (مثل پتو یا عروسک یا ماشین خاص) وابستگی عاطفی دارد، حتما آن را با خودتان بیاورید.

تغذیه کودکان در سفر

خوراکی های لازم هنگام سفر

 • میوه‎های پوست کنده و تکه تکه شده مثل سیب، هویج و پرتقال
 • میوه‎هایی بدون نیاز به چاقو مثل نارنگی، موز، خیار، انگور
 • ساقه‎های کوچک کاهو و کرفس
 • بیسکویت‎های کوچک، چوب شور یا کورن فلکس
 • آجیل، مثل گردو، پسته، فندق، بادام، توت خشک، مویز
 • نوشیدنی‎های فرادما مثل آبمیوه، شیر و محصولات شیری
 • کشک خشک که زیاد هم شور نباشد یا قره قروت طبیعی و سالم (هر دو سرشار از کلسیم هستند)

آرامش کودکان درسفر

بازی هایی که سر کودکتان را گرم می کند

 • اگر می‌خواهید از نق‌نق فرزندتان در سفر خلاص شوید، بهتر است چند بازی از پیش آماده کرده باشید تا سر خودتان و کودک‌تان را گرم کنید. مواظب باشید که راننده خیلی درگیر بازی نشود، که عواقب بدی دارد.
 • نوار قصه بگذارید و همراه با بچه‎ها به قصه گوش بدهید و در مورد آن با هم حرف بزنید.
 • موسیقی و شعرهای کودکانه‎ای را که کودکان‎تان حفظند بگذارید و همه با هم بخوانید.
 • عروسک‎های انگشتی ببرید و از صندلی جلو برای‌شان نمایش اجرا کنید.
 • پانتومیم بازی کنید و حدس بزنید.
 • بیست سوالی و اسم فامیل بازی کنید.
 • ماژیک وایتبرد همراه داشته باشید تا بچه‎ها روی شیشه ماشین نقاشی کنند. این نقاشی جذاب به راحتی پاک می‌شود.
 • حباب‎ساز ببرید و ماشین یا کوپه قطار را پر از حباب کنید.
 • ماشین‎های مسیر را بشمارید، سفیدها را یکی و سیاه‎ها را یکی دیگر بشمارد. برنده کسی است که ماشین بیشتری شمرده باشد. این بازی را می‎شود با درخت‎ها، تیرهای چراغ برق، کامیون‎ها، گاوها یا سگ‎های کنار جاده و هر چیز دیگری هم انجام داد.
لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن