ایرانگردی

طبیعت ارتفاعات روستای مزرعه و قلعه شیور

ارتفاعات بکر و دیدنی روستای مزرعه و کوه شیور در شمالی ترین نقطه شهرستان اهر با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر و با قله ۲۶۵۰ متر شیور در فاصله ۲۰ کیلومتری از اهر در جهت شرقی – غربی کشیده شده‌اند.

به گزارش مای تراولز، منطقه گردشگری ارتفاعات روستای مزرعه و قله شیور علاوه بر داشتن مراتع، مزارع، ییلاقات عشایری، عشایر چلبیانلو و روستاهای( آی پیرزن، مزرعه، جوبند، حاج علی بیگ کندی، زندآباد، انجرد و لامان )، مکانی بکر و طبیعی با چشمه های گوارا که مهمترین آن‌ها “سویوخ بولاق” و “چوئوش گولی”، است،

دارای حیات وحش طبیعی، پوشش گیاهی مختلف با گیاهان دارویی و بوته ها و درختان نیمه جنگلی است. منطقه گردشگری و بکر کوه شیور با داشتن دو قله سر بلند شبیه گوش خرگوش و یک قله کوچک در کنار این دو قله به مانند دیواری عظیم زمین‌های پست و بلند شمال و جنوب را از هم جدا کرده است.

کوه شیور از قدیم بسیار مورد توجه بوده و به عنوان موزه زمین شناسی از جمله کوه های غنی از معادن مس و سنگهای باتولیتی و غیره که در سالهای اخیر معدن مس انجرد مراحل کشف و استخراج مس را در این مکان زیبا و بکر آغاز کرده است را شامل می شود.

 افسانه های محلی و قله های شیور

در افسانه های محلی آمده است که دو قله‌ شیور دختر و پسری عاشق هم بوده‌اند که توسط جادوگر کینه توز طلسم و به سنگ تبدیل شده‌اند. دو قله بلند شیور در گذشته (دوران ساسانیان) به دلیل موقعیت مناسب و استراتژیک بعنوان قلعه یا دژ مورد استفاده قرار می‌گرفتند، که هم اکنون بقایایی از این قلعه‌ها مانده است.

بیشتر بدانید
ننه مریم، قدیمترین کلیسای آشوریان جهان در ارومیه

این قلعه‌ها در زبان محلی با نام‌های ” قاباخ قلعه” و “دالی قلعه” معروف بودند و در امتداد قلعه جمهور کلیبر به عنوان یکی از قلعه‌های آن زمان به حساب می آمده‌اند.

شیور با دو قله‌ی همدوش افسانه ای از اهر پیداست و این کوه در واقع یک توده باتولیتی است. در یک سمتش روستای مزرعه و جوبند و حاج علی بیگ کندی و در سمت غربی اش روستای زندآباد و انجرد و لامان و… واقع اند.

شیور مجموعه ای از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و اجتماعی را در خود دارد. در بالادست ییلاق عشایر است و در پایین دست روستاهای آباد. از ییلاق‌های معروف این ارتفاعات، می‌توان « یارالیجا» را نام برد در گوشه‌ی شمال غرب شیور که با همین نام کاروانسرای قدیمی نیز هنوز نشانه هایی دارد.
چند غار طبیعی در ارتفاعات شیور وجود دارد. در غرب، روستای لامان آبشاری دارد و در انجرد یخچال طبیعی ـ غار ـ آشناست. چمنزاری به نام « یئللی » هم هست.

در دل شیور باز آبشاری ـ شرشر گیش ـ است و چشمه‌های متعدد همچون « سویوخ بولاق ». حتی بندی قدیمی با نام « چوئوش گولی » هنوز آثاری برای تماشا دارد. در گذشته گویا از این بند لوله کشی سفالی به اراضی پایین دست صورت گرفته بود و چنانکه معروف است از همین بند، لوله کشی و انتقال آب تا بقعه شیخ شهاب الدین در جنوب شهر اهر انجام می‌گرفت.

روستای مزرعه در شیور

در مسیر شیور ما ابتدا، کوه کوتاه قد « قیزیل قیه » را در کنار جاده می‌بینیم که برای خود نامی دارد. این کوه الهام بخش خلق نخستین نظیره بر منظومه « حیدربابایه سلام » ـ اثر استاد شهریار ـ بوده است. نظیره‌ی « قیزیل قیه یه » سلام توسط سیف اله دلخون سروده شده است.
اهمیت شیور برای ایجاد گردشگری و رونق آن از آن جهت بالاست که مجموعه ای از جذابیت‌های متنوع در منطقه محدودی جا گرفته اند.

دسترسی به شیور آسان است. جاده‌ی آسفالت در شمال اهر ما را به پای شیور می‌رساند.

لوازم سفر مای تراولز
منبع
ایسنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن