ایرانگردی

حیات در دل خاک و شهر زیر زمینی نوش آباد کاشان

شهر زیر زمینی نوش آباد برای کشوری مانند ایران که از گذشته تا امروز مورد هجوم و تجاوز سایر کشورها قرار گرفته است، حکم محافظ و پناهگاهی داشته و هوش به کار رفته در معماری آن برای خیلی ها سوال است. دالان ها تو در تو و سیستم تهویه هوا و راه های ارتباطی با بخش های مختلف در این مجموعه همگی نشان از درایت گذشتگان دارد و باعث شده تا شهر زیر زمینی نوش آباد در تمام دنیا به شهرت برسد. برای آشنایی با شهر زیر زمینی نوش آباد کاشان با مجله گردشگری مای تراول همراه باشید.

معرفی شهر زیر زمینی نوش آباد

نوش آباد شهری مانند سایر شهرهای مرکزی ایران می باشد که در 14 کیلومتری کاشان واقع شده است. با ورود به این شهر همه چیز طبیعی می باشد و تفاوت خاصی در این شهر با بقیه شهرهای کشورمان به چشم نمیخورد. اما از پله های آب انبار قدیمی آن که پایین می روید، به شهری عجیب در عمق 4 تا 18 متری از سطح زمین وارد خواهید شد. در و دیوار و دالان های این شهر که همگی دست کن هستند، گویی شما را به شهر کوتوله ها میبرد و هر لحظه در انتظار دیدن لی لی پوت ها خواهید بود.

شهر زیر زمینی نوش آباد در دوره ساسانیان به صورت کاملا دست کن و برای مقابله و حفاظت در برابر دشمنان و مغول ساخته شده است. بررسی های انجام شده نشان می دهند که این شهر تاریخی قدمتی بیش از 1500 سال دارد و جالب تر اینکه تا سال 1383 کاملا مخفی بود. حفر چاه در نزدیکی شهر زیر زمینی نوش آباد و سقوط یکی از مقنی ها بهانه ای برای کشف این شهر با شکوه بود و امروز به این منطقه رونق خاصی بخشیده است.

بیشتر بدانید
باغ پرندگان اصفهان

شهر زیر زمینی نوش آباد علاوه بر کاملا دست کن بودنش، بخاطر سیستم تهویه هوا و نحوه ی چرخش هوا در دالان ها و ارتباط سه طبقه با هم از طریق چاه هایی با ارتفاع 3 تا 5 متر نوعی معمای بزرگ در علم معماری می باشد. این شهر در کنار سایر بناهای تاریخی مانند پاسارگاد همگی نشان از علم مهندسی کاملا هوشمند در ایرانیان باستان دارد.

شهر باستانی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یا شهر اوی؟

بومیان منطقه به این شهر “اوی” می گویند که ریشه نام گذاری آن را می توان در لغت نامه دهخدا جستجو کرد. اوی در واقع به معنای قنات و چاه می باشد. اما دلیل دیگری نیز برای این نام گذاری وجود دارد که ریشه اش را در لهجه ی مردم این منطقه می توان پیدا کرد. اوی اصطلاحیست که برای صدا زدن و یا سلام دادن در گذشته استفاده میشد. برای عبور از دالان های تنگ و تاریک شهر زیر زمینی از این اصطلاح برای صدا زدن و پیدا کردن یکدیگر استفاده میشد و می تواند دلیل دیگری برای انتخاب این نام باشد.

گردشگران و راهنمایان این شهر دست کن و زیبا بیشتر از نام شهر زیر زمینی نوش آباد برای آن استفاده می کنند و شهرتش اصلیش نیز با همین نام است.

شهر زیر زمینی نوش آباد

بخش های مختلف شهر زیر زمینی نوش آباد

سیستم تهویه هوا

مرور زیبایی های شهر زیرزمینی از همان ابتدای ورود به آن شروع میشود و با پایین آمدن از پله های آب انبار قدیمی در نهایت به قسمت ورودی دالان ها قدم خواهید گذاشت. برخلاف همیشه که در اعماق زمین با تنگی نفس و کمبود اکسیژن مواجه میشوید، در این شهر خبری از نم و بوی نا و احساس خفگی نیست، چون سیستم تهویه و نوع عبور جریان هوا از دالان های آن کاملا مهندسی طراحی شده است. وجود کانال های عبور و رفت و آمد و ساختار u شکل در ورودی آنها باعث میشوند تا هوا براحتی در جریان باشد.

بیشتر بدانید
موزه اسکندریه مصر باستان در زیر آب

دالان های شهر

دالان ها را که یکی بعد از دیگری پشت سر میگذارید، اگر به دیوارها و سقف آن دقت کنید نوعی چراغ پیه سوز در آنها به چشم میخورد. جای بسی شگفتی و تعجب است که تا این اندازه به تمام جوانب کار توجه شده و سیستم روشنایی در آن نیز تعبیه شده است. پیچ و خم های این دالان به گونه ایست که دید کمی داشته و بخش های انتهای آن قابل مشاهده نمی باشند. این نوع طراحی برای دور بودن از نگاه دشمن به کار رفته است.

اتاق ها

دالان ها را که پشت سر میگذارید اتاق های کوچکی را خواهید دید که برای استراحت و زندگی خانواده ها در نظر گرفته شده اند. شاید برایتان جالب باشد که در دل خاک طراحی اتاق ها به گونه ای می باشد که سرویس بهداشتی و سیستم روشنایی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

راه های ارتباطی بین طبقات

همان طور که اشاره کردیم، شهر زیر زمینی نوش آباد در واقع از سه طبقه تشکیل شده است که با هم در ارتباط هستند. چاهک هایی با ارتفاع 3 تا 5 متر با درپوش سنگی برای رفتن به طبقات پایین تر در نظر گرفته شده است. دلایل استفاده از درپوشهای سنگی جلوگیری از ورود دود به سایر طبقات در صورت جنگ و آتش سوزی می باشد.

شهر تاریخی نوش آباد کاشان

جاذبه های دیدنی اطراف شهر زیر زمینی

آب انبار

برخلاف شهر زیرزمینی “اوی”، آب انبار مجاور آن که امروز به عنوان راه ورودی شهر مورد استفاده قرار میگیرد، تا سی یا چهل سال قبل که خبری از آب لوله کشی نبود مورد استفاده بومیان قرار می گرفته است. این آب انبار 500 سال قدمت دارد و گذر زمان نتوانست صلابت و شکوه آن را زیر سوال ببرد. پله های این آب انبار تا نقطه ورودی شهر زیر زمینی تقریبا 22 متر ارتفاع دارد، اما گذر از آنها بدون شک ارزشش را خواهد داشت و خستگی راه در نهایت نتیجه خوبی را برایتان به همراه دارد.

بیشتر بدانید
خانه طباطبایی ها کاشان

قلعه خشتی نوش آباد

وجود شهری زیر زمینی با قدمتی 1500 ساله به خوبی نشان دهنده ی تاریخ بی مانند این منطقه می باشد و وجود قلعه ای خشتی و متعلق به دوره سلجوقیان سندی دیگر بر این قدمت است. قلعه خشتی مانند تمام قلعه هایی که در گوشه و کنار کشورمان به چشم میخورند، برای محافظت از شهر در برابر حملات دشمن ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه خشت و گل می باشد و با داشتن دیواره هایی ضخیم بین 4 تا 5 متر باعث شد تا امروز بتواند محکم و استوار بماند.

با توجه به پشت سر گذاشتن دوره های حکومتی مختلف، در داخل این قلعه وسایل و گنجینه هایی ارزشمند کشف شده است که همگی متعلق به دوره صفویان می باشند. از دیگر ویژگی های جالب این قلعه این است که خاندان فرزین در دوره قاجار از این قلعه برای زندگی و سکونت استفاده کردند. در حال حاضر قلعه خشتی نوش آباد به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیگر مکان های تاریخی و ارزشمند موجود در فاصله اندک با شهر زیر زمینی، مسجد جامع و مسجد علی نوش آباد و مکان های مذهبی مانند بقعه رقیه بانو، شاهزاده ابراهیم و زیارتگاه فیض آباد اشاره نمود.

نوش آباد کاشان

اطلاعات کاربردی شهر زیر زمینی نوش آباد

با قدم گذاشتن در شهر زیرزمینی و تاریخی نوش آباد چیزی به نام تابلوی ورود ممنوع به چشم نمیخورد و می توانید از بخش های مختلف آن بازدید کنید. این مجموعه 15 هزار متر مربع وسعت دارد البته هنوز تمام بخش های آن شناسایی و به بهره برداری نرسیده اند.

بازدید از شهرزیر زمینی در تمام طول سال امکان پذیر است و تورهای ویژه با راهنمایان حرفه ای برای ورود به این مجموعه در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که هزینه ورودی به داخل این مجموعه با توجه به تاریخ و بازه زمانی متغییر است

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن