دانستنیهای سفر

نکاتی برای سفری ایمن در دوران کرونا ویروس

سفر در دوران کرونا برای بسیاری از شهروندان دغدغه و مسئله مهمی شده است و از آنجا که شهرها و مناطق به تدریج اقدام به رفع محدودیتهای خود می نمایند مهمترین نکته محافظت شهروندان از ویروس کرونا می باشد. با رعایت نکات مهم و کلیدی بدانید که چگونه با خیال راحت مسافرت کنید، از غذاهای رستوران ها لذت برده و به ورزشگاه بروید.
اگر فاصله گذاریهای اجتماعی در شهرو کشور شما روبه کاهش است، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید که چگونه به مکانهای عمومی رفته و از سلامتی خود مراقبت کنید. در ادامه مجله گردشگری مای تراولز آنچه شما باید بدانید را برای شما آورده است.

نکاتی برای قبل از سفر رفتن

اخبار و اطلاعیه های محل زندگی خودرا دنبال کنید، محدودیت ها در بین شهرها و استان ها متفاوت است. قبل از خارج شدن از خانه، برای اطلاع از محدودیت های محلی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس COVID-19 ، وب سایت وزارت بهداشت یا ستاد کرونای استان خود را بررسی کنید.

ماسک در فرودگاه

بهترین راه برای محافظت از خود در برابر ویروس COVID-19 پیشگیری و خودداری از قرار گرفتن در معرض آلودگی است. اگر بیرون می روید، ماسک بپوشید. اگر شهر و یا استان شما در وضعیت زرد و یا قرمز قراردارد. با خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری مواجه هستید و حداقل فاصله با دیگران باید 2 متر باشد.

از تماس نزدیک با هر کسی که علائم دارد، خودداری کنید. همچنین از حضور در اجتماعات و تجمعات جدا خودداری کنید.

علاوه بر این، بهداشت شخصی را بطور جدی دنبال کنید. دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون و آب بشویید، یا از یک ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید که حداقل 60٪ الکل داشته باشد.

هنگامی که سرفه می کنید یا عطسه می کنید، دهان و بینی خود را با آرنج یا بافت خود بپوشانید و سپس دستان خود را بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. همچنین از تماس با چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

اگر بیمار هستید، در خانه بمانید. از مکانهای عمومی بازدید نکنید، مگر اینکه بخواهید مراقبت های پزشکی را انجام دهید. اگر بیمار هستید از حمل و نقل عمومی خودداری کنید.

و اگر دارای بیماری زمینه ای هستید، وارد جامعه نشوید. در خانه ماندن مطمئن ترین راه مقابله با این ویروس می باشد. توصیه میشود که سایر اعضای خانواده هم درصورت بیرون رفتن و یا در معرض اجتماعات قرار می گیرند از این افراد جدا باشند.

بیشتر بدانید
ورزنه شهر فرشته های سفید پوش اصفهان

نکات ایمنی در اماکن عمومی

گذشته از اقدامات احتیاطی عمومی برای جلوگیری از COVID-19، نکات ایمنی خاصی را برای بازدید از اماکن عمومی مختلف در نظر بگیرید.

خانواده و کرونا ویروس

مسافرت

قبل از سفر، با مراجعه به پایگاه های اینترنتی مراکز کنترل و پیشگیری استان، کشور و سازمان بهداشت جهانی (WHO) اطلاعات خود را در رابطه با نکات بهداشتی و الزامات خود قرنطینه در مقصد بررسی کنید و هشدارهای مرتبط با انواع مختلف سفر را در نظر بگیرید.

هتل در دوران کرونا
در یک پرواز شلوغ احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 وجود دارد
در اتوبوس یا قطار، نشستن یا ایستادن در فاصله کمتر از 2 متر با دیگران برای مدت طولانی می تواند شما را در معرض ابتلا یا انتشار ویروس COVID-19 قرار دهد.
توقف ها در طول مسافرت می تواند شما را در معرض ویروس COVID-19 قرار دهد. سفر با ماشین یا وسیله نقلیه تفریحی اغلب شامل توقف هایی است که می تواند شما را با افراد آلوده در تماس نزدیک قرار دهد.

اگر قصد رزرو اتاق هتل را دارید

وب سایت هتل را بررسی کنید تا در مورد اقدامات و چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شده آگاهی پیدا کنید این بررسی ها شامل، اتاق، غذاخوری و امکانات رفاهی مانند سالن ورزشی و … می باشد.

مواد ضدعفونی کنند همراه خود بیاورید. وقتی برای اولین بار به اتاق خود می روید، تمام سطوح قابل لمس مانند کلید و پریزها، دستگیره های رو و دستشویی، دستگیره های در و ریموت کنترل ها را ضد عفونی کنید. قبل از استفاده بشقاب، لیوان یا وسایل غذا خوری را (غیر از یکبار مصرف یا بسته بندی شده) را بشویید.

تست کرونا پرسنل هتل

همچنین قبل از رزرو هتل، قوانین و شرایط کنسلی هتل را بررسی کنید.

رستوران ها

قبل از سفارش غذا در رستوران، روش و چگونگی رعایت اصول بهداشتی رستوران را بررسی کنید. آیا کارکنان اصول بهداشت را به خوبی رعایت می کنند، زدن ماسک، داشتن شید روی صورت، دستکش، ضدعفونی کردن مرتب سطوح، رعایت فاصله اجتماعی، داشتن تهویه مطلوب و منو دیجیتالی است یا یکبار مصرف و …

کرونا در پاندومی کرونا

در حالت ایده آل، رستوران ها نباید سالاد، استارتر و دسر را بصورت بوفه ارائه نماید. اگر برای دادن سفارش و یا دریافت آن نیاز به انتظار در صف دارید، حتما فاصله حداقل 2 متر از دیگران را حفظ کنید. در صورت امکان، از پرداخت آنلاین استفاده کنید.
در رستوران هنگام چیده شدن میز غذا، فاصله اجتماعی را حفظ کنید. درصورت آوردن غذا توسط خودتان، پس از چیدن وسایل، دستان خود را بشویید یا از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

بیشتر بدانید
راهنمای سفر با کودکان، نکات و ترفندها

اماکان دینی و مذهبی

قبل از رفتن به اینگونه اماکن چه برای عبادت و یا بازدید، میزان تجمعات را بررسی کنید و چه تاثیری روی حضور شما خواهد داشت. هنگام نیاز به سرویس های بهداشتی، به دنبال سرویس هایی باشید که در فضای باز و با تهویه مطبوع قرار گرفته باشند. فاصله اجتماعی را در این اماکن کاملا جدی بگیرید.

مساجد در دوران کرونا

همچنین، از تماس با اشیاء و وسایلی که بیشترین تماس با سایر افراد را دادرند مانند؛ کتاب، خودداری کنید. هر نوع کمک مالی را در صندوق ثابت قرار دهید. اگر غذا (نذری) به مناسبتی داده می شود به دنبال موارد بسته بندی و آماده شده باشید.

سالن های ورزشی

قبل از رفتن به سالن بدنسازی، درباره ظرفیت و رعایت پروتکلهای بهداشتی، درمورد سیاستهای نظافت و ضدعفونی تاسیسات بپرسید و اینکه آیا می توانید از کمد یا حمام استفاده کنید یا نه. تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد برای حضور در زمان مناسب، آنرا از قبل رزرو کنید.

ورزش در دوران کرونا

دستورالعمل های بدنسازی را دنبال کنید و حداقل فاصله را (2 متر) از مربیان و سایر ورزشکاران حفظ نمایید. تمیز کردن برخی از تجهیزات در باشگاه ها دشوار است. برای جلوگیری از آلودگی با مشورت مربی خود آنها را از برنامه ورزشی خود خارج کنید.

اگر در منطقه آلوده یا پرخطر هستد بهتر است به انتظار عادی شدن وضعیت بمانید و یا از سالن ورزشی خودتان درباره کلاسهای مجازی سوال نمایید.

سالن و آرایشگاهها

قبل از رفتن به سالن آرایش، در مورد رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی سوال کنید. موهای خود را در خانه بشویید تا زمان توقف شما در سال ن کاهش یابد و تا زمان شروع قرار ملاقات در ماشین یا بیرون (فضای باز) منتظر بمانید.

در حالت ایده آل، سالن قرار باید تعداد و زمان توقف مشتریان خود را محدود کند.

در مورد شیوه های ضد عفونی سالن سؤال کنید:

 • آیا کارمندان مرتباً سطوح قابل دسترسی را گندزدایی می کنند؟
 • آیا صندلی ها و پایه ها پس از استفاده ضد عفونی می شوند؟
 • آیا پرسنل از ماسک صورت استفاده می کنند و مرتباً دست خود را شستشو می دهند؟
 • آیا آنها از دستکش های یکبار مصرف استفاده می کنند؟
 • همچنین، به دنبال گزینه های پرداخت کم خطر (کارت به کارت یا کارت خوان) باشید.

فروشگاه های مواد غذایی

قبل از مراجعه به فروشگاه های مواد غذایی خود، به وب سایت های فروشگاههای زنجیره ای مراجعه کنید تا اقدامات احتیاطی صورت گرفته با خبر شوید. برای مشاغل کوچکتر با فروشگاه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید
7 لوازم جانبی که می‌تواند سفر شما را آسان کند

برای رعایت بهتر فاصله اجتماعی، در اوایل صبح یا اواخر شب، زمانی که کمترین مراجعه و تراکم را در فروشگاهها مراجعه کنید.

خرید در کرونا

اگر دارای بیماری زمینه ای هستید و در معرض خطر جدی به ابتلا قرار دارید، سفارش مواد غذایی خود را بصورت آنلاین سفارش دهید و یا از بستگان بخواهید که برای شما خرید نمایند.

نکات مهم در فروشگاه:

 • دستگیره های سبد خرید یا چرخ های موخود در فروشگاهها را ضد عفونی کنید.
 • هنگام خرید و ایستادن در صف نوبت، حداقل 2 متر از دیگران دور باشید.
 • در صورت امکان، بدون دست زدن به پول یا صفحه کلید، پرداخت خودرا انجام دهید
 • پس از پرداخت از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.
 • همچنین بعد از ترک فروشگاه از دستگاه ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.
 • وقتی به خانه رسیدید، دستان خود را بشویید.

هنگام مراجعه به بانک:

در صورت امکان از دستگاه خودپرداز استفاده کنید.

پرداخت پول در کرونا

 • قبل از استفاده صفحه کلید ATM را با یک ضد عفونی کننده تمیز کنید.
 • وقتی کارتان تمام شد، ضد عفونی کننده دست را اعمال کنید.
 • هنگام ورود به خانه دستان خود را بشویید.

پمپ بنزین

بعد از لمس هر شیئ یا دکمه ای و پس از پایان سوخت گیری اتومبیل دستان خود را کاملا ضد عفونی کرده و پس از رسیدن به اولین محل مناسب کاملا با آب و صابون دستان تان را بشویید.

پارک ها و فضاهای فضای باز

قبل از عزیمت، با مقامات محلی تماس بگیرید تا ببینید:

دوران کرونا و فاصله اجتماعی

 • آیا پارک ها، اماکن تفریحی و سرگرمی ، سواحل و مناطق شنا باز هستند یا خیر.
 • اگر منطقه ای باز است، بررسی کنید که آیا حمام ها و غرفه های مواد غذایی نیز باز هستن یا خیر.
 • نزدیکترین پارک و فضای سبز را به محل اقامت خود انتخاب نمایید.
 • در هنگام استفاده از استخرها، فاصله خود و دیگران را حفظ کنید.
 • در حالی که در پارک هستید، به دنبال مناطق باز، مسیرها و مسیرهای باز بگردید که به شما امکان می دهد
 • فاصله 2 متر را از دیگران را حفظ کنید. از حضور در مناطق شلوغ خودداری کنید.
 • با ادامه باز شدن مشاغل، ممکن است دستورالعمل ها تغییر کنند. آگاه باشید همچنین از پرسش و سوال کردن نترسید.
 • اگر در مورد اقدامات ایمنی یک مکان و یا کسب و کاری اطمینان ندارید، رفتن به آنجا را به تعویق بیندازید.

مراقبت از سلامتی شما بسیار با ارزش تر از تفریحات و سرگرمی های زودگذر است.

لوازم سفر مای تراولز
منبع
mayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن