ایرانگردی

زیباترین باغ های شیراز

باغ و بوستان بخش جدایی ناپذیر زیبایی های تمام شهرهای ایران می باشد و در آن شکی نیست، اما باغ های شیراز بخاطر داشتن معماری منحصر به فرد و رنگ و بوی تاریخی آنها از ارزش و شهرت زیادی برخوردار می باشند. در ادامه معروف ترین و زیباترین باغ های شیراز که شعرت جهانی دارند را معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با باغ های شیراز در ادامه با مای تراول همراه باشید.

باغ ارم شیراز ؛ معماری خارق العاده و زیبا

در بین باغ های شیراز، باغ ارم بخاطر داشتن معماری خارق العاده و زیبایی هایی که در هر گوشه از آن جلوه گری می کنند، مانند گل سرسبد بوده و به همین خاطر در لیست آثار جهانی یونسکو میدرخشد. این باغ از قرن یازدهم تا امروز دوره های حکومتی مختلفی را پشت سر گذاشته و در هر دوره دستخوش تغییراتی شده است. از زیباترین بخش های این باغ می توان به عمارت آن اشاره نمود که در دوره ی قاجاریه بنا شد. معماری این بنا نمود کامل هنر ایرنی بوده و به همین خاطر در بین گردشگران داخلی و خارجی از ارزش بسیار زیادی برخوردار می باشد.

باغ ارم شیراز ؛ معماری خارق العاده و زیبا

بخش های مختلف باغ ارم شیراز

دلیل شهرت باغ ارم در بین باغ های شیراز و دنیا، تنها بخاطر وجود درخت و سرسبزی آن نمی باشد، بلکه بخش های مختلفی مانند عمارت با تالار حوضخانه و سالن های پر از نقش و نگاه در هر یک از طبقات، حوضچه و سیستم آبرسانی منحصر به فرد، کتیبه ها، حوضخانه به این باغ ارزش بی بدیلی را بخشیده است. یکی از زیباترین بخش های باغ ارم، موزه سنگ و گوهر دریای نور می باشد که فرصت بازدید از انواع مختلف سنگ های قیمتی و تزئینی را برایتان فراهم نموده اند.

بیشتر بدانید
خانه طباطبایی ها کاشان

امکانات باغ ارم شیراز

با توجه به اهمیت باغ ارم و توجه گردشگران داخلی و خارجی به آن، در نتیجه شرایط مناسبی برای خوشگذرانی و داشتن خاطرات خوش و به یادماندنی در این مجموعه فراهم شده است. برای مثال در این مجموعه می توانید لباس های سنتی بپوشید و عکس های یادگاری بگیرید و جالب است بدانید که این گونه امکانات به شدت توسط گردشگران خارجی مورد توجه قرار میگیرند. خوردن فالوده ی شیراز، قدم زدن در باغ و همچنین خرید سوغات و صنایع دستی از غرفه های موجود در باغ از جمله امکاناتی می باشد که می توانند شرایط مناسبی برای داشتن سفری متفاوت به شیراز را فراهم کنند.

آدرس: شیراز، خیابان ارم

باغ عفیف آباد ؛ عمارت و فضای زیبای گل کاری

یکی دیگر از باغ های شیراز که شهرتش نه تنها بخاطر فضای زیبا و وسعت زیاد باغ، بلکه بخاطر عمارت تاریخی و قدیمی با معماری و گُل کاری های منحصر به فرد آن می باشد. این باغ در مجموع 127 هزار مترمربع وسعت داشته و متعلق به دوره ی صفویان می باشد. بعد از روی کار آمدن دوره ی قاجار، قوام الملک این باغ را خریداری و در آن یکی از زیباترین عمارت های ایران را ساخت. بعد از پشت سرگذاشتن گذشته ای پر فراز و نشیب، در نهایت باغ عفیف آباد به ارتش تعلق گرفت و در آن موزه ی نظامی دایر گردید.

باغ عفیف آباد ؛ عمارت و فضای زیبای گل کاری

بخش های مختلف باغ عفیف آباد

از جمله بخش های دیدنی موجود در مجموعه ی عفیف آباد شیراز می توان به محوطه ی اصلی باغ، عمارت دو طبقه که در حال حاضر موزه ی نظامی و عبرت به ترتیب در طبقات اول و دوم واقع شده اند، حمام و قهوه خانه سنتی اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم بازدید از تمام بخش های این باغ را به عنوان یک بخش از برنامه سفر به شیراز قرار دهید و شک نکنید که از این انتخاب پشیمان نخواهید شد.

بیشتر بدانید
معروف ترین غذاهای قزوین که نباید از دست داد

امکانات باغ عفیف آباد

علاوه بر بازدید از بخش های مختلف باغ و موزه های خارق العاده ی آن، لذت پوشیدن لباس های سنتی و ثبت عکس های خانوادگی و منحصر به فرد، خرید سوغات و صنایع دستی و نوشیدن یک استکان چای ایرانی در فضای آرام و دل انگیز قهوه خانه ی سنتی را نباید از دست داد.

آدرس: شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

باغ دلگشا ؛ درختان بهار نارنج و عمارت کلاه فرنگی

اگر عاشق بوی بهار ناررنج هستید و اردیبهشت ماه را برای سفر به شیراز انتخاب کرده اید، بازدید از باغ دلگشا را به شما پیشنهاد می کنیم. هر یک از باغ های شیراز ویژگی های منحصر به فردی دارن و دلگشا بخاطر قدمت بسیار بالا و داشتن بیش از سه هزار درخت بهار نارنج و عمارت کلاه فرنگی آن شهرت دارد. این باغ که یادگاری از دوره ساسانیان محسوب میگردد، در طول تاریخ سرگذشت پر از فراز و نشیبی داشته و بعد از ویرانی های زیاد، بارها مرمت شده و در حال حاضر یکی از بهترین اسناد بر اعتبار و تاریخ با ارزش ایران می باشد.

باغ دلگشا ؛ درختان بهار نارنج و عمارت کلاه فرنگی

بخش های مختلف باغ دلگشا

باغ دلگشا مانند تمام باغ های شیراز علاوه بر داشتن فضای سرسبز و پر ازدرخت و گل، در دل خود بنایی تاریخی به نام عمارت کلاه فرنگی را جای داده که در حال حاضر به عنوان موزه از آن استفاده میشود. سکه های بسیار قدیمی، تابلو فرش های با ارزش، قرآن بسیار قدیمی و مشهور و همچنین ظروف و دوچرخه های قدیمی از جمله وسایلی هستند که در موزه ی این باغ به نمایش گذاشته شده و بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد.

آدرس: شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

باغ نارنجستان ؛ عمارت زیبا و تاریخی در فضایی زیبا

باغ نارنجستان با گرد هم آوردن هنر گچبری، آجرکاری، معرق کاری، حجاری، منبت کاری و آینه کاری در عمارت زیبا و تاریخی، توانسته به عنوان یکی از زیباترین باغ های شیراز و ایران معرفی شود و بین تمام گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. این باغ که یادگاری از دوره قاجاریان به شمار می آید، در حال حاضر در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و جاذبه ای زیبا در شرقی ترین بخش شهر محسوب میگردد.

بیشتر بدانید
آب‌ بندان نیلوفر آبی، بزرگ‌ترین آب‌بندان مازندران

باغ نارنجستان ؛ عمارت زیبا و تاریخی در فضایی زیبا

بخش های مختلف باغ نارنجستان

باغ زیبا با گل کاری ها و فضای سبز و استخر فیروزه ای نارنجستان، از بخش های مختلفی مانند ورودی با در چوبی و پر از نقش  نگارهای منبت کاری شده، عمارت تاریخی دو طبقه، خانه عرقی ها، حمام گچینه و موزه ای با وسایل عتیقه ی پروفسور آبراهام پوپ؛ ایران شناس آمریکایی تشکیل شده است. بازدید از هر یک از بخش های این باغ می تواند کوله بار تجربیات سفرتان را سنگین و با ارزش تر از قبل کند.

امکانات باغ نارنجستان

مانند سایر باغ های شیراز، باغ نارنجستان امکانات مختلفی مانند عکاسی با لباس های سنتی، خرید سوغات و صنایع دستی از غرفه های موجود در مجموعه و همچنین استراحت و نوشیدن چای در قهوه خانه سنتی را برای بازدیدکنندگان ارائه داده است و لحظاتی به یادماندنی را برای آنها به ارمغان خواهد آورد.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

باغ جهان نما ؛ عمارتی تاریخی در میان درختان بلند

در فاصله ی بسیار کم با آرامگاه حافظ و در یکی از مناطق شمال شرق شیراز، باغ جهان نما با داشتن قدمت بسیار بالا و درختان سر به فلک کشیده و کهنسال و عمارتی تاریخی، به عنوان یکی از زیباترین باغ های شیراز شناخته شده است. این باغ برخلاف سایر باغ های شهر دارای عمارت پر از رنگ و لعاب نیست و چهره ی ساده تری را به خود گرفته است. عمارت موجود در این باغ متعلق به دوره ی زندیان بوده که با روی کار آمدن قاجاریان، دستخوش تغییرات در بخش های مختلف گردید.

باغ جهان نما ؛ عمارتی تاریخی در میان درختان بلند

بخش های مختلف باغ جهان نما

فضای سبز، درختان بهار نارنج، عمارت هشت ضلعی دو طبقه و موزه ای با مدال های بسیار باارزش و قدیمی از جمله بخش های مختلف این باغ بوده که هر یک برای زنده نگهداشتن نام و هنر ایران از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند.

آدرس: شیراز، ضلع شرقی آرامگاه حافظ

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن