اخبار گردشگری

یکی از قدیمی ترین راهنمایان گردشگری ایران درگذشت

قدیمی ترین راهنمایان گردشگری ایران پنجشنبه 12 تیر درگذشت.

به گزارش مای تراولز، کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور خبر درگذشت کیومرث غفاری، راهنمای پیشکسوت را تایید کرد. غفاری متولد سال ۱۳۲۲ در تهران بود که نخستین تور گردشگری خود را در سال ۱۳۳۸ مدیریت کرد و در تمام دوران زندگی اش تنها در این حرفه مشغول بود. او پنجشنبه ۱۲ تیرماه بر اثر عارضه قلبی و پس از تحمل بیماری، درگذشت.

کیومرث غفاری داستان ورودش به حرفه راهنمای گردشگری را چنین روایت کرده بود: «عاشق حرفه‌ام هستم و در زندگی ام تا به‌حال به کار دیگری جز این کار مشغول نبوده‌ام.

من در سال ۱۳۳۸ کارمند انجمن ایران و آمریکا بودم. در این انجمن به ایرانی ها انگلیسی و به آمریکایی‌ها فارسی یاد می دادم. یک بار کارمندان این مجموعه از من خواستند که دیدنی های تهران را به آن‌ها نشان بدهم.

آن موقع مثل الان، هیچ بروشور، کتابچه و اطلاعات خاصی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران وجود نداشت. به‌ناچار از پدر و مادرم برای این کار کمک گرفتم، آن‌ها هم اطلاعات زیادی به من دادند.

گروه را با خود به تماشای تهران بردم. این کار چنان تأثیری بر من گذاشت که از آن سال تاکنون شغل دیگری برای خود انتخاب نکرده‌ام.»

غفاری تاریخچه فعالیت رسمی راهنمای گردشگری در ایران را نیز چنین شرح داده بود: «اولین بار در سال ۱۳۴۳ پیش‌نویش اساسنامه مؤسسه آموزشی «آوای جلب سیاحان» نوشته و این مرکز آموزشی تأسیس شد.

من هم به‌عنوان اولین کسی که در زمینه راهنمایی تورها فعالیت می کرد وضمناً کارمند هتل هم بود، به‌عنوان مشاور در این مؤسسه مشغول به‌کار شدم.

بیشتر بدانید
ساخت طولانی‌ترین پل معلق جهان در خلخال

در سال ۱۳۴۵ اولین دوره آموزش راهنمایان تور در مؤسسه آوای جلب سیاحان برگزار شد و اولین گروه فراگیران، کارت تورلیدری دریافت کردند، دوره‌ای که ما آن را گذراندیم، اسماً دوره‌ای ۹ ماهه بود ولی عملاً تا سال ۱۳۴۸ طول کشید.

بعد از شش ماه هم به‌طور رایگان به دور ایران سفر کردیم. با اتوبوس سفر می کردیم و در هر اتوبوس هم شش استاد ما را همراهی می کردند. در همین سال به ما کارت موقت راهنمایان دادند و در سال ۱۳۴۸ اولین کارت‌های رسمی ما صادر شد.»

به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسمی برای درگذشت کیومرث غفاری به صورت عمومی، برگزار نمی شود.

لوازم سفر مای تراولز
منبع
ایسنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن