ایرانگردی

معروف ترین خانه های تاریخی کاشان

خانه های تاریخی کاشان

اگر وقت کافی برای اقامت در کاشان دارید، کاوش در خانه های قدیمی آن را از دست ندهید. در سفرهای ایرانگردی مطمئن شوید که حداقل یک روز از سفرتان را برای کشف خانه های تاریخی کاشان، اختصاص می دهید.

اگر می خواهید میراث به جا مانده از کلکسیون تاریخی این شهر را ببینید، سری به خانه های قدیمی و محبوبش بزنید. در ادامه ما در گروه گردشگری مای تراولز با مروری بر خانه های تاریخی کاشان، شما را با معروف ترین و پر بازدیدترین خانه ها آشنا می کنیم.

کلکسیونی که امروزه به عنوان خانه های تاریخی کاشان می بینید، سازه های اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم می باشند

بر خانه های تاریخی کاشان چه گذشته؟

در اواخر قرن هجدهم، کاشان شاهد زلزله مرگباری بود که بسیاری از سازه ها و خانه های قدیمی اش را تخریب کرد. این خرابی ها دامن ساختمان های شاه عباس و شاه عظیم صفوی هم را گرفت؛ اما بعد از درک عمق این فاجعه، به مدد فرماندار وقت کاشان بسیاری از ساختمان ها بازسازی و ترمیم شد. بنابراین کلکسیونی که امروزه به عنوان خانه های تاریخی کاشان می بینید، سازه های اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم می باشند.

ویژگی خانه های تاریخی کاشان

ویژگی های مشترک

در تمام خانه های تاریخی کاشان می توانید ویژگی های مشترکی را ببینید که اصول معماری آن دوران را نشان می دهند. البته نمای ظاهری هر کدام از خانه ها ذوق و هنر معماران را به نمایش می گذارند. در معماری خانه های تاریخی کاشان مصالح یکسانی بکار رفته است؛ اسکلت ساختمان با آجر، عایق بندی بنا با کاه گل، نمای بیرونی و داخلی با گچ بری های زیبا و سقف ها با آینه کاری های چشم گیر تزئین شده است. اکثر درب ها چوبی می باشند و تمام پنجره ها در داخل ساختمان تعبیه شده اند. در هیچکدام از خانه های تاریخی، پنجره های بیرونی وجود ندارد که این امر امنیت و حریم خصوصی ساکنان این منازل را دوچندان می کند.

بیشتر بدانید
تالاب زیبای استیل در گیلان

خانه های قدیمی کاشان

بخش های مجزا در فضاهای داخلی

در فضاهای داخلی خانه های تاریخی کاشان می توانید طرح ها و نقش های زیبایی را در غالب بخش های داخلی و بیرونی مشاهده کنید. بخش داخلی خصوصی ترین مکان خانه های تاریخی است که مختص اعضای خانواده می باشد. در زمانیکه صاحب خانه میزبان جلسات کاری و نشست های دوستانه است، اعضای خانواده در اتاق های این بخش دور از چشم غریبه ها امنیت دارند.

در حیاط داخلی اتاق پنج دری را خواهید دید که محل تجمع اعضای خانواده برای صرف وعده های غذایی است. بخش بیرونی خانه های تاریخی کاشان بسیار بزرگ تر و مجلل تر از سراهای داخلی است. زیباترین معماری این بخش به شاه نشین ها تعلق دارد. جالب است بدانید که در معماری خانه های تاریخی زیباترین بخش، شاه نشین ها هستند که برای مهمانان ویژه در نظر گرفته می شوند. همین امر بر خصلت مهمان نوازی ایرانیان صحه می گذارد.

در این قسمت اتاق هایی برای اقامت مهمانان و غریبه ها تعبیه شده که حریم شخصی آنها را حفظ می کنند. در فضای داخلی خانه ها بخش دیگری وجود دارد که مختص خدمتکاران است. تمام کارگران، آشپزها و خدمه در این بخش زندگی می کنند تا به صورت شبانه روزی در دسترس باشند. شما می توانید در بخش خدمتکاران از آشپزخانه و انبار هم دیدن کنید.

 

معروف ترین خانه های تاریخی کاشان

خانه طباطبایی ها

محله سلطان امیر احمد میزبان یکی از زیباترین خانه های تاریخی کاشان است که شکوه هنر معماری قاجارها را به رخ می کشد. نام خانه ی طباطبایی ها برگرفته از یک بازرگان فرش نطنزی می باشد که در سال 1250 هجری شمسی تصمیم به ساخت این خانه گرفت. خانه طباطبایی ها به دست استاد علی مریم، یکی از به نام ترین معماران کاشان ساخته شد.

در خانه طباطبایی ها، تمام بخش های اندرونی، بیرونی و بخش خدمه در مساحت 4700 متر مربع قابل مشاهده هستند. شیوه معماری این خانه به صورت گودال باغچه و درونگرا می باشد که به صورت متقارن 40 باب اتاق را در 4 حیاط گنجانده است. بادگیرهای بلند این خانه از دور هم دیده می شوند. این بادگیرها نقش سیستم خنک کننده را در فضای داخلی ایفا می کنند. از حیاط های داخلی می توانید وارد زیر زمین ها شوید و از سرداب ها و قنات ها دیدن کنید.

بیشتر بدانید
ننه مریم، قدیمترین کلیسای آشوریان جهان در ارومیه

خانه طباطبایی ها کاشان

خانه بروجردی ها

شاهکار معماری خانه طباطبایی ها، حاج آقا حسن بروجردی را برای ساخت همتای دیگرش در محله سلطان امیر احمد ترغیب کرد. هر دو این خانه ها هنر دستان توانمند استاد علی مریم می باشند؛ بنابراین شباهت های زیادی را در معماری این خانه های تاریخی خواهید دید. در این خانه یک هشتی بزرگ ورودی خانه را از بخش اندرونی جدا می کند. پس از عبور از راه روها از حیاط بزرگی سر در می آورید که مزین به حوضی زیبا و باغچه های پر گل است.

در وسط حیاط خانه بروجردی ها که بایستید، یک اتاق پنج دری در قسمت شمالی، آشپزخانه در شمال شرقی، ایوان ها و اتاق ها در بخش شرقی، تالار بزرگ سرپوشیده در بخش جنوبی و بادگیرهای بسیار زیبا در بام خانه خودنمایی می کنند. در گوشه کنار این بنا می توانید هنرنمایی استادکاران معمار و نقاشی های رنگ روغن معروف ترین نقاشان قاجار را مشاهده کنید.

خانه بروجردی ها

خانه عامری ها

اگر می خواهید بلندترین بادگیر خانه های تاریخی کاشان را ببینید به خانه عامری ها بروید. این خانه یکی از بزرگ ترین بناهای تاریخی کاشان است که از شکوه معماری دوران زندیه حرفی برای گفتن دارد. جذابیت این خانه به گونه ایست که امروزه به عنوان یکی از هتل های پنج ستاره میزبان گردشگران و توریست های خارجی است. یکی از ویژگی هایی که خانه عامری ها را برای مهمانسرا مناسب کرده، تعداد اتاق های آن است. در این مجموعه با شکوه بیش از80 اتاق در میان 7 حیاط مجزا وجود دارد که در مساحتی بالغ بر 9000 متر مربع، وسعتی دوبرابر خانه طباطبایی ها دارد.

بیشتر بدانید
فستیوال های تایلند از ارواح تا جشن آب

خانه عامری ها کاشان

خانه عباسيان

خانه عباسیان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان در محله سلطان امیر احمد می باشد که به لحاظ تزئینات گچبری و کاربرد هنرهای معماری اسلامی، حرف اول را می زند. طراحی معماری این خانه مربوط به نیمه دوم قرن سیزدهم و به شیوه گودال باغچه می باشد که فضای درونی آن را به پنج حیاط مجزا تقسیم می کند. جالب است بدانید که پس از فوت صاحب خانه، حیاط ها به صورت جداگانه فروخته شدند که خوشبختانه در سال های اخیر توسط شهرداری خریداری و مجهز به امکانات رفاهی برای گردشگران شد. شیشه های رنگی پنجره های مشبک در اتاق پنج دری تنها یکی از جلوه های زیبای این ساختمان می باشد که می توانید از تماشای آن لذت ببرید.

خانه عباسیان کاشان

خانه تاریخی احسان

خانه قدیمی احسان یکی از یادگارهای به جای مانده از دوره قاجاریان می باشد که علیرغم عمر صد ساله تا امروز استوار و محکم باقی مانده است. در این خانه می توانید معماری و هنر ایرانی را در هر گوشه از آن مشاهده کنید و سازندگان آن را تمجید کنید. در این خانه علاوه بر حیاط های درونی و بیرونی، می توانید اتاق هفت دری را مشاده کنید که در سایر نمونه های مشابه ش کمتر دیده میشود.

خانه تاریخی احسان

از دیگر ویژگی های اصلی خانه احسان که آن را از سایر خانه های تاریخی کاشان منحصر به فرد می کند، وجود بادگیر مرتفع در آن می باشد. نوع اتاق های ساخته شده در این خانه و زیبایی حیاط و محوطه آن باعث شد تا در چند سال اخیر به اقامتگاه سنتی تغییر کاربری دهد.

با کمی فاصله از این خانه می توانید از بازار زیبای کاشان و تیمچه امین الدوله بازدید کنید و دقایقی را در کنار قدیمی ترین بنای شهر؛ یعنی مسجد جامع کاشان سپری نمایید.

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن