ایرانگردی

خانه های تاریخی بهانه ای برای سفربه قزوین

خانه های تاریخی قزوین را از دست ندهید

خانه های تاریخی قزوین از جمله بهانه های زیبا و با ارزش برای قدم گذاشتن در این شهر می باشند که جلوه گر معماری و هنر ایرانی و اسلامی هستند. در بافت قدیمی این شهر هنوز می توان رنگ و بوی معماری ایرانی را با تمام وجود احساس کرد و گوشه ای از هنر بی بدیل گذشتگان را در طرح های نقش بسته بر در و دیوارشان دید.

بخش ایرانگردی گروه گردشگری، خانه های تاریخی قزوین را بهانه ای برای سفر امروزمان به این شهر قرار می دهیم و بدون شک با کوله باری از تجربه و حال خوش از این سفر بر خواهیم گشت. با مای تراولز همراه باشید.

خانه بهروزی قزوین

خانه بهروزی را می توان خانه تاریخی قزوین و هتل سنتی و باستانی امروز این شهر نامید؛ خانه ای به یادگار مانده از دوره قاجاریان که امروز به محل امن و آرامی برای مسافران تبدیل شده است. مانند بسیاری از خانه های قدیمی در گوشه و کنار کشورمان که اغلب از دوره قاجار می باشند، خانه بهروزی نیز دارای حیاط زیبا با حوض فیروزه ای رنگ و عمارت های شاه نشین، تابستان نشین و زمستان نشین است که گرداگرد حیاط را فرا گرفته اند.

خانه بهروزی قزوین

این خانه زیبا که به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است، دارای زیر زمین و یک طبقه همکف می باشد و باغچه های کوچک در داخل حیاط به این خانه رنگ و جلوه ای دیگر بخشیده است. در سفر به قزوین می توانید چند روزی را در این خانه اقامت داشته باشید و از معماری، هنر، سکوت و آرامش و زیبایی نهفته در در و دیوارش لذت ببرید.

آدرس: قزوین، خیابان امام خمینی، خیابان زرگر، انتهای کوچه 6

در تمام روزهای سال می توانید از ساعت 9 تا 21 از این خانه تاریخی بازدید کنید (لازم به ذکر است که خانه بهروزی قزوین در حال حاضر در دست تعمیر است و تا 15 بهمن 98 امکان بازدید وجود ندارد)

بیشتر بدانید
غذاهای سنندج و خوشمزه های کردستان را از دست ندهید

خانه اسدی قزوین

از دیگر خانه های قدیمی قزوین می توان به خانه اسدی اشاره کرد که یادگاری دیگر از دوره قاجار می باشد. با قدم گذاشتن در حیاط این خانه می توانید انعکاس تصویر درختان و عمارت بسیار زیبا در حوض بزرگ وسط حیاط لذت ببرید و سوژه ای ناب برای عکاسی خواهد بود. این خانه بسیار زیبا با گچبری و ارسی های چوبی و شیشه های رنگارنگ متعلق به حاج علی اصغر اسدی می باشد. پیشنهاد می کنیم از زیبایی ها و هنر به کار رفته در نمای داخلی و هشتی این خانه تاریخی حتما بازدید کنید. خانه اسدی در حال حاضر به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته میشود و در تمام طول سال بازدید از آن برای عموم آزاد است.

خانه اسدی قزوین

آدرس: قزوین، خیابان مولوی، کوچه خطیبی

خانه خطیبی قزوین

گذر زمان بر چهره ی بسیاری از بناهای تاریخی رنگ کهنگی و فرسودگی می نشاند و در بین خانه های تاریخی قزوین می توانید غبار فراموشی را بر چهره ی خانه خطیبی مشاهده کنید. این خانه قدیمی در یکی از محله های قدیمی شهر به نام دیمج واقع شده است و فاصله کمی با سایر خانه های قدیمی دارد. خانه خطیبی در مجموع دارای سه طبقه می باشد و حیاط آن بر خلاف گذشته، امروز کاملا ساکت و خلوت و رو به متروکه شدن است. نوع معماری به کار رفته در ساخت این بنا نشانه هایی از معماری در دوره قاجار و پهلوی اول دارد.

خانه خطیبی قزوین

آدرس: قزوین، پشت گذر صالحی، کوچه خطیبی

عمارت باغ سپهدار

در بین تمام خانه های تاریخی قزوین، عمارت باغ سپهدار یکی از سرسبزترین بناها می باشد که امروز لقب موزه کشاورزی را به یدک می کشد. این عمارت و باغ زیبا متعلق به محمد ولی خان سپهسالار تنکابنی می باشد و در دوره قاجاریان ساخته شده است. باغ سپهسالار علاوه بر داشتن حیاط بسیار زیبا و سرسبز، دارای عمارت باشکوه با معماری منحصر به فرد است. آجرکاری و نوع طراحی ستون های آجری و تزئینات داخلی همگی در برابر گذر زمان و ناملایمتی های روزگار کاملا استوار و درست مانند روزهای ابتدایی زیبا هستند.

بیشتر بدانید
با سراوان پارک جنگلی زیبای رشت آشنا شوید

باغ سپهدار قزوین

باغ سپهسالار از جمله خانه های تاریخی قزوین می باشد که در برابر درگیری و جنگ های مختلف از قبیل جنگ جهانی اول مور توجه متجاوزان قرار گرفت. این خانه در دوره جنگ جهانی اول توسط نظامیان انگلیس و روس اشغال شد. در حال حاضر می توانید از انواع ادوات کشاورزی که در بخش های مختلف عمارت و حیاط به نمایش گذاشته شده است بازدید کنید.

آدرس: قزوین، خیابان فلسطین غربی

خانه داعی قزوین

خانه داعی از آن دسته خانه های تاریخی قزوین می باشد که با قدم گذاشتن در آن در واقع با یک تیر دو نشان زده اید؛ بازدید از بنایی تاریخی با معماری و شاهکار هنر ایرانی و اسلامی در کنار خرید صنایع دستی از غرفه های بازارچه. خانه داعی یکی از یادگارهای به جای مانده از دوره پهلوی اول می باشد که دارای دو طبقه و حیاط زیبا می باشد. نوع معماری به کار رفته در این عمارت شباهت بسیار زیادی با عمارت چهلستون دارد و می تواند نمونه کوچکی از آن به شمار رود.

خانه داعی قزوین

خانه داعی قزوین در حال حاضر متعلق به اداره میراث فرهنگی می باشد در کنار غرفه های فروش صنایع دستی این شهر، می توان از رقص رنگ در شیشه پنجره هایش تصاویری خارق العاده را ثبت کرد.

آدرس: قزوین، خیابان نادری شمالی، جنب خیابان رسالت

خانه امینی ها

یکی از زیباترین خانه های قدیمی قزوین را می توانید با قدم گذاشتن در خانه امینی ها که امروز به حسینیه امینی ها شهرت دارد ببینید. نقش و نگار به کار رفته در تالارهای عمارت، پنجره های ارسی با شیشه های رنگی، گچبری های بسیار هنرمندانه و نقاشی روی چوب از جمله هنرهای بی نظیری می باشند که در در و دیوار و سقف خانه نمایان هستند.

خانه امینی ها قزوین

این خانه و عمارت تاریخی متعلق به یکی از تجار فرش بسیار معروف قزوین به نام محمد رضا امینی ها می باشد که در دوره قاجار تصمیم به ساخت خانه را گرفته است. خانه امینی ها در مجموع دارای 16 عمارت و 14 حیاط بوده و در روزهای عزاداری محرم و صفر شور و حال خاصی در آن برپا میشود. البته انتظار روبرو شدن با 16 عمارت و 14 حیاط را در این خانه نداشته باشید، چون به مرور و با گسترش و تغییر چهره ی شهر و خیابان کشی ها بخش هایی از آن تخریب شده اند.

بیشتر بدانید
چشمه آب شور جهان در باداب سورت مازندران

آدرس: قزوین، خیابان مولوی، نرسیده به چهار راه منتظری

خانه یزدی ها

خانه یزدی ها مانند اکثر خانه های قدیمی قزوین به سبک معماری قاجاریان ساخته شده و تقارن در طراحی آن براحتی احساس میشود. این خانه که در مجموع دارای سه طبقه و دو حیاط می باشد، متعلق به حاج محمد حسین یزدی ها؛ یکی از تجار معروف شهر، می باشد.

خانه یزدی ها قزوین

علاوه بر بازدید از اتاق ها و بخش های مختلف خانه یزدی ها، می توان از آب انبار آن نیز بازدید کرد. این آب انبار در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته است و در حال حاضر می توانید در آن به تماشای فیلم بپردازید! تعجب نکنید، خانه یزدی ها در حال حاضر به عنوان خانه هنر پایداری مورد استفاده قرار گرفته است. شرایط مناسب داخل آب انبار باعث شده است تا از آن به عنوان محل نمایش فیلم استفاده شود.

آدرس: قزوین، خیابان مولوی، کوی صالحیه 

خانه های تاریخی قزوین بیش از 40 خانه می باشند و برای بازدید از همه آنها باید چند روز زمان بگذارید و با دل و جان از هنر و معماری به کار رفته در آنها لذت ببرید. از دیگر خانه های قدیمی و معروف این شهر می توان به خانه سید حسین بخشتی، خانه سید محمود بهشتی، خانه عارف قزوینی، خانه رئوفی، گرند هتل، خانه سعد السطان و خانه زنجانچی اشاره کرد.

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن