ایرانگردی

خانه طباطبایی ها کاشان

کاشان به شهر خانه های تاریخی و قدیمی شهرت دارد. قطعا نام و آوازه ی خانه طباطبایی ها کاشان را شنیده اید؛ اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟ اگر راهی سفر به شهر و دیار کاشان هستید، سری به خانه طباطبایی ها بزنید و بهترین شاهکار معماری خانه های قدیمی را از نزدیک ببینید. در این مطلب شما را با گوشه ای از جاذبه های این خانه تاریخی آشنا می کنیم؛ با ما در مجله گردشگری مای تراول همراه باشید …

تاریخچه خانه طباطبایی ها کاشان

جایی که قرار است بروید کمی فراتر از یک خانه است؛ شاید اگر آن را عمارت باشکوه طباطبایی ها بنامیم شایسته تر باشد. این عمارت تاریخی در نیمه دوم قرن سیزدهم میلادی به سفارش حاج سید جعفر طباطبایی تاجر نطنزی کاشان در نزدیکی حرم امامزاده سلطان امیر احمد ساخته شده است. کتیبه ای که در این مکان قرار دارد تاریخ ساخت این عمارت را به 1298 هجری قمری نسبت می دهد. معروف ترین معمار کاشان به نام استاد علی مریم این اثر تاریخی را خلق کرد. استاد علی مریم خالق آثار معروف دیگری همچون خانه بروجردی ها و تیمچه امین الدوله می باشد.

خانه طباطبایی

ویژگی های ساختمان خانه طباطبایی ها کاشان

در زمان های قدیم ساکنین خانه ها توجه بیشتری به معماری داخلی و تزئین بناهای رونی داشتند و برای امنیت بیشتر از ظاهرسازی و نماکاری خانه ها دوری می کردند؛ اما این قضیه در مورد تاجران و ثروتمندان فرق داشت و آنها زیبایی نمای خانه را نشانه ی ثروتمندی می دانستند. همین امر در مورد ظاهر خانه طباطبایی ها کاشان صدق می کند. داخل خانه از سه بخش متمایز تشکیل شده است. در مجموعه ی این خانه 40 اتاق، 4 زیر زمین و 3 میل بادی و 4 حیاط وجود دارد.

مهمترین فضای خانه طباطبایی ها در بخش جنوبی واقع شده است. ارتفاع ساختمان های این بخش نسبت به سایر قسمتهای خانه بیشتر است. دو رودخانه ی ده آبادی و نصرآبادی آب مورد نیاز ساکنان این خانه را تأمین می کنند. معماری خانه طباطبایی ها به گونه ای است که در شب های سرد سال و اوقاتی که دمای آب داخل چاه گرم تر از دمای بیرون است، به طور خودکار جریان هوا قطع می شود.

بیشتر بدانید
خانه های قدیمی اصفهان – سفری به تاریخ

خانه طباطبایی کاشان

شیوه معماری خانه طباطبایی ها کاشان

طراحی معماری خانه طباطبایی ها کاشان به شیوه ی گودال باغچه می باشد که موجب احداث خانه باغ در یک طبقه زیر زمین می شود. در طراحی این خانه حیاط اصلی در مرکز و سازه های بنا به صورت متقارن در اطراف حیاط قرار می گیرند. جالب است بدانید که روش معماری گودال باغچه بیشتر در مناطق بیابانی کاربرد دارد. بهره گیری از این شیوه ی معماری مزایای زیادی دارد؛ دسترسی آسان به آب قنات، تهیه ی خاک رس مورد نیاز برای ساخت بنا، عایق بندی خانه در برابر گرما و سرما و صدا و مقاوم سازی خانه در برابر زلزله از جمله فواید ساخت خانه ها در قلب خاک می باشد.

خانه طباطبایی ها

نگاهی به محوطه های خانه

خانه طباطبایی بی شک یکی از با ارزش ترین خانه های کاشان و عروس خانه های ایران است که تنها با گشت و گذار در آن عمق این معماری با شکوه را درک خواهید کرد. از بخش شرقی عمارت وارد خانه می شوید؛ راهرویی طولانی شما را به حیاط اصلی می رساند. در خانه طباطبایی 4 حیاط وجود دارد که شامل یک حیاط مرکزی متعلق به بخش بیرون و دو حیاط متعلق به داخل اتاق و یک حیاط متعلق به بخش خدمه می باشد.

حیاط اصلی بسیار بزرگ و مستطیلی می باشد که با دو استخر مستطیلی عمود بر هم و باغچه های هشت ضلعی سرسبز تزئین شده است. سرسبزی درختان انار و انجیر، طراوت حیاط را دوچندان می کند. تمام اتاق ها و بناهای خانه طباطبایی در اطراف همین حیاط مرکزی واقع شده اند. در این خانه حیاط های دیگری هم وجود دارند که می توانید از طریق حیاط مرکزی و اتاق های اطراف به آنها وارد شوید.

بیشتر بدانید
باغ پرندگان اصفهان

حیاط های کوچک این خانه ساختمان های دو طبقه محصور شده اند و دارای ستون هایی به شکل هشت ضلعی در وسط هستند. از جذابیت های معماری خانه طباطبایی ها کاشان این است که پنجره های اکثر اتاق ها رو به حیاط اصلی باز می شوند. حتی تصور قدم زدن در این خانه و روبرو شدن با منظره دلنشین فواره های آب و گیاهان سرسبز بسیار لذت بخش است؛ چه رسد از نزدیک این تجربه ی دوست داشتنی را کسب کنید.

معماری خانه طباطبایی ها کاشان

شاهکار هنر معماری در خانه طباطبایی ها کاشان

قطعا زیباترین شاهکار هنرهای معماری را می توان در خانه طباطبایی ها کاشان دید. این خانه همچون موزه ی بزرگی انواع هنرهای استوکو، آیینه کاری، گچ کاری، کاشی کاری، نقاشی و معرق و مشبک را به نمایش می گذارد. از در ورودی جلوه های این هنر اصیل نمایان می شود و تا گوشه و کنار این بخش های ساختمان ادامه می یابد. ساخت و ساز معماری خانه ی طباطبایی ها مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه صورت گرفته است.

نقاشی های دیواری و کاشی کاری های زیبا در همه جای این خانه خودنمایی می کنند. طبعا زیباترین بخش خانه ها متعلق به اتاق شاه نشین است. گویی برای ساخت و جلوه ی اتاق شاهنشین، صاحب خانه توصیه ی بیشتری به استاد معمار کرده است. وارد این اتاق که می شوید، هوش از سرتان می رود. از در و دیوار این اتاق زیبایی می ریزد. اتاق شاهنشین مخصوص مهمانان خاص است که البته در خانه طباطبایی از این اتاق برای پذیرایی از مهمانانی که برای تجارت و کسب و کار می آمدند استفاده می شد. دکوراسیون اتاق های پنج دری یکی از جالب ترین دیدنی های خانه طباطبایی ها کاشان است.  در این بخش پنجره های چوبی مشبک و رنگارنگ قرار دارد که فضای داخل اتاق را در پرتو نورهای رنگی، رویایی می کند.

بیشتر بدانید
خانه های تاریخی قزوین را از دست ندهید

خانه طباطبایی در کاشان

سیستم خنک کننده هوا خانه طباطبایی ها

با توجه به اینکه خانه طباطبایی ها عمر بسیار زیاد و حدود 175 سال دارد، در نتیجه در آن تجهیزات ساختمان سازی امروز به کار نرفته است. اما نوع معماری به کار رفته در این خانه و استفاده از بادگیر برای خنک کردن هوای گرم تابستان باعث شده است تا روزهایی خنک را در آن سپری کنید.

علاوه بر بادگیرها که نمونه های آن را در اغلب خانه های یزد می توانید مشاهده کنید، ساخت خانه در گودال یکی دیگر از دلایل وجود هوای مطبوع و متعادل در بخش های مختلف آن می باشد. بر عکس بسیاری از خانه های امروزی که برای ورود به آنها باید از پله بالا بروید، در خانه طباطبایی های کاشان ابتدا باید از پله ها پایین بروید تا وارد حیاط آن شوید. دسترسی راحت به آب قنات و همچنین عایق بودن خانه در برابر گرما و سرما از جمله دلایل انتخاب چنین معماری برای این خانه ها می باشد.

نزدیک ترین جاذبه های تاریخی

در خیابان علوی، محله سلطان امیر احمد؛ تعدادی از معروف ترین آثار تاریخی کاشان را کشف خواهید کرد. اگر وقت کمی برای گشت و گذار در کاشان دارید، انتخاب همین یک محله برای ثبت خاطرات به یادماندنی کافی است؛ از زیارت حرم امام زاده سلطان امیر احمد گرفته تا کشف خانه های تاریخی دیگری همچون خانه طباطبایی ها، خانه عباسیان، خانه بروجردی ها و حمام تاریخی سلطان امیر احمد را در لیست برنامه های کاشان گردی شما قرار می دهد. شک نکنید که با قدم گذاشتن به هر یک از این خانه ها کوله بار تجربه هایتان سنگین تر خواهد شد…

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن