ایرانگردی

خانه بروجردی ها کاشان بنای برپایه عشق

خانه بروجردی ها کاشان

خانه بروجردی ها کاشان یکی دیگز ار اسناد محکم و استوار بر هنر بی بدیل به کار رفته در بناهای این شهر می باشد. به هر گوشه از این خانه که نگاه کنید، تکه ای از هنر استادکاران بی نظیر ایران زمین را مشاهده می کنید که گذر عمر نتوانسته است بر چهره ی آنها خدشه ای وارد کند.

در بخش ایرانگردی و جاذبه های گردشگری گروه گردشگری مای تراولز در این نوشته خانه بروجردی های کاشان و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را برای شما علاقمندان به کاشانگردی معرفی خواهیم کرد.

چرا خانه بروجردی ها کاشان ساخته شد؟

با ورود به کوچه سلطان امیر احمد کاشان و دیدن خانه هایی که از نظر معماری شباهت بسیار زیادی با هم دارند، شاید برایتان سوال پیش آید که ان اندازه شباهت از کجا نشات میگیرد؟ این شباهت در بین دو خانه بروجردی ها و طباطبایی ها خیلی بیشتر از سایرین می باشد. دلیل شباهت این دو خانه تا حد زیادی به نسبت خانوادگی مالکین آنها ارتباط دارد و دلیل دیگرش این است که معمار و طراح هر دوی آنها علی مریم کاشانی می باشد.

سید مهدی نطنزی یا همان بروجردی یکی از تجار نام آشنای کاشان بود که از دختر سید جعفر طباطبایی خاستگاری می کند و این خاستگاری زمینه ساز شکل گیری یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی کاشان میشود. طباطبایی در صورتی با ازدواج دخترش و سید مهدی نطنزی موافقت کرد که خانه ای زیبا و باشکوه برای عروس ساخته شود.

پای عشق که در میان باشد همه چیز حل میشود و خانه ای بسیار با شکوه با معماری و طراحی فوق العاده و تقریبا مشابه با خانه طباطبایی ها در کوچه سلطان امیر احمد ساخته شد. ساخت این خانه ها در این محله باعث شد تا این منطقه و کوچه نمادی از معماری و هنر ایرانی به شمار آید و گنجینه ای ارزشمند در دنیای امروز باشد.

خانه بروجردی های کاشان

معرفی خانه بروجردی ها کاشان

خانه بروجردی ها یکی از عمارت های بسیار زیبا از دوره قاجاریان می باشد که برای ساخت آن زمینی به مساحت 1700 متر مربع در نظر گرفته شد. این خانه متعلق به سید مهدی نطنزی یکی از تجار معروف شهر کاشان می باشد که برای ساخت بنای اولیه 7 سال و برای تزئینات بسیار ظریف و هنرمندانه اش حدود 11 سال وقت گذاشته شده است. آنچه که بر روی کتیبه نصب شده در این خانه نشان می دهد، سال ساخت خانه بروجردی ها 1292 هجری قمری بوده است.

بیشتر بدانید
جشنواره لاله های کندر در مجتمع گردشگری لزور

نوع معماری و طراحی به کار رفته در این خانه به گونه ای می باشد که نه تنها از نظر نور و روشنایی در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد، بلکه گرما و سرما نیز در آن به خوبی کنترل شده است. وجود بادگیر و نورگیرها شرایط ایده آلی را برای زندگی زمستانه و تابستانه در آن فراهم نموده است.

بخش های مختلف خانه بروجردی ها کاشان

در حالت کلی می توان گفت این خانه از 3 طبقه تشکیل شده و به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می گردد. این تقسیم بندی به سنت و فرهنگ قشر مذهبی ایران ارتباط دارد و باعث میشود تا رفت و آمد افراد خانواده در اتاق ها از بیرون قابل دید نباشد. از جمله جاهای دیدنی که دیدنش را با چشم دل و جان باید درک کنید عبارتند از:

حیاط

برای مرور تمام بخش های این خانه ابتدا از حیاط زیبا و سرشار از سکوتش شروع می کنیم. مانند بسیاری از خانه های قدیمی ایران، حوض بزرگی در وسط آن به چشم میخورد که در کنار درختان انار رنگ و جلوه ای بی نظیر پیدا کرده است. با توجه به شرایط آب و هوایی کاشان و داشتن تابستان های گرم و زمستان سرد و خشک، در نتیجه در ساختار کلی خانه بروجردی ها دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین طراحی شده است. زمستان نشین در شمال حیاط و تابستان نشین در بخش جنوبی آن واقع شده است.

سایر بخش های عمارت بروجردی ها نیز از داخل حیاط قابل مشاهده می باشند. به عنوان مثال می توانید وارد سرداب در زیرزمینی این مجموعه شوید و کانال های بادگیرها را ببینید. همچنین می توانید به اتاق هایی که در بین زمستان نشین و تابستان نشین قرار گرفته اند وارد شوید و از هنر به کار رفته در آنها لذت ببرید. این اتاق ها در واقع راه ارتباطی بین این دو می باشند.

بیشتر بدانید
سفری متفاوت با معروف ترین آبشارهای کرمان

خانه بروجردی

زمستان نشین

زمستان نشین در واقع به ساختمانی شامل شاه نشین و سه اتاق کوچک می باشد که وجود نورگیر باعث میشود تا از شدت سرمای هوا کاسته شود. این بخش از خانه کمی ساده تر از سایر بخش های آن می باشد و در نمای بیرونی آن می توان گکچ بری های بسیار زیبا و هنرمندانه را نظاره کرد.

تابستان نشین

کاشان در حالت کلی آب و هوای گرمی دارد و در تابستان این گرما کمی کلافه کننده می شود. به همین خاطر در معماری ایران در مناطق کویری بادگیرها را برای مقابله با این شرایط آب و هوایی و هدایت هوای خنک به بخش های مختلف خانه طراحی می کرده اند. در قسمت تابستان نشین خانه بروجردی ها بادگیرهای طراحی و ساخته شده اند که هوای مطلوبی را به بخش های مختلف از قبیل تالار اصلی، شاه نشین، ایوان و دو اتاق بزرگ هدایت کند.

در این بخش از خانه می توانید گچ بری و نقاشی هایی را بر در و دیوار و سقف آن مشاهده کنید که همگی نشان از هنر بی بدیل ایرانی دارند. از زیباترین بخش های تابستان نشین می توان به گنبد مقرنس کاری شده آن اشاره نمود. جالب است بدانید که نقاشی های ظرافتمندانه ی به کار رفته در تالارهای خانه بروجردی ها با نظارت و طراحی کمال الملک انجام شده اند.

با قدم زدن و نگاه کردن به تزئینات به کار رفته در اتاق ها و تالارها و همچنین نمای بیرونی این خانه کاملا متوجه خواهید شد که چرا ساخت و تزئین خانه بروجردی ها 18 سال طول کشیده است. نوع معماری و طراحی و هنر و مصالح به کار رفته در ساخت این خانه باعث شد تا در سال 2016 یونسکو از آن به عنوان یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی یاد کند.

کافیست در بهار و اوایل تابستالن و همچنین پاییز به کاشان سفر کنید تا گروه های توریستی داخلی و خارجی را در بخش های مختلف آن نظاره کنید. دیدن خانه ها و عمارت های این چنینی شاید برای ما ایرانی ها که در شهرهای مختلف نظیرشان را دیده ایم خیلی عجیب نباشد، اما هنر آن برای گردشگران خارجی غیر قابل درک است.

بیشتر بدانید
خانه های قدیمی اصفهان – سفری به تاریخ

خانه بروجردی ها برروی نقشه:

جاذبه های نزدیک به خانه بروجردی ها

همان طور که قبلا اشاره کردیم، خانه بروجردی ها در کوچه سلطان امیر احمد کاشان واقع شده است و در نتیجه این فرصت در اختیارتان قرار میگیرد تا از سایر عمارت های تاریخی این محله نیز بازدید کنید. از جمله جاهای دیدنی نزدیک به این خانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خانه بروجردی کاشان

خانه عامری ها

خانه تاریخی و بسیار زیبای عامری ها که امروزه به عنوان هتل مورد استفاده قرار میگیرد، تنها 4 دقیقه تا خانه بروجردی ها فاصله دارد. این خانه یادگاری زیبا از دوره زندیه می باشد که به مرور و در دوره قاجار نیز تغییراتی در آن بوجود آمد. هنر گچبری و تزئینات به کار رفته در عمارت بسیار بزرگ با 85 اتاق چیزی نیست که بتوان براحتی از کنارش گذشت. جالب است بدانید که بلندترین بادگیر در بین خانه های کاشان را می توانید در این عمارت باشکوه ببینید.

سرای عامری

خانه عباسیان

خانه عباسیان یکی از عمارت های باشکوه دوره قاجاریان می باشد که در 5 طبقه ساخته شده است. این خانه بخاطر داشتن معماری به سبک گودال باغچه و قرینه سازی بسیار عالی و تلفیق معماری ایرانی و اسلامی و همچنین گچبری و منبت کاری های به کار رفته در نمای بیرونی و داخلی در لیست زیباترین خانه های ایران قرار گرفته و به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

خانه عباسی ها

از دیگر جاهای دیدنی نزدیک به خانه بروجردی ها می توان به خانه طباطبایی ها، مسجد آقا بزرگ و حمام سلطان امیر احمد اشاره نمود.

برای بازدید از خانه بروجردی ها می توانید بلیط خریداری نمایید. لازم به ذکر است که تابستان ها تنها از ساعت 9 تا 18 بعد از ظهر و در زمستان تا 16:30 دقیقه امکان بازدید از این بنا وجود دارد. دوربین عکاسی تان را برای ثبت گوشه ای از زیبایی های این خانه فراموش نکنید.

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن