ایرانگردی

مجموعه تاریخی خانه آقازاده ابرکوه نگینی درخشان در دل کویر

مجموعه تاریخی خانه آقازاده ابرکوه سازه ای زیبا و منحصر به فرد و متشکل از پنج خانه ی قجری می باشد که به ابرکوه یزد رنگ و جلوه ای دیگر بخشیده است. این خانه و مجموعه بی نظیر که از بناهای بسیار ارزشمند در دل کویر می باشند، امروز به عنوان مجموعه ای رفاهی و اقامتی میزبان گردشگران و هنر دوستان شده است. ما در مجله گردشگری مای تراول مجموعه آقازاده ابرکوه و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

معرفی خانه آقازاده ابرکوه

مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه با دیوارهای بلند و خشتی از پنج خانه حسینی دوست، گبری، آقازاده، سید علی آقا و موسوی تشکیل شده است. این مجموعه در منطقه دروازه میدان شهر ابرکوه واقع شده است و بخاطر داشتن بادگیرهای بسیار بلند و دو طبقه توانسته است از شهرت بسیار زیادی برخوردار گردد.

همه ما تا بحال بارها و بارها تصویر خانه آقازاده ابرکوه را دیده ایم اما شاید به آن توجهی نداشته ایم! شاید برایتان سوال باشد که کجا این خانه را دیده ایم و حتی ممکن است بسیاری از ما به ابرکوه سفر نکرده باشیم، پس چطور این خانه را دیده ایم؟ برای پاسخ دادن به این سوال، کافیست یکی از اسکناس های 2000 تومانی را از جیبتان در بیاورید و به تصویر پشت آن دقت کنید.

خانه ابرکوهی

بنایی با بادگیرهای بزرگ که معماری و هنر ایرانی و اسلامی را به زیباترین شکل به تصویر کشیده است، در زمینی به وسعت 1500 مترمربع و با زیربنایی به مساحت 820 متر مربع با خشت و آجر و گل ساخته شده است. در و دیوار این خانه با ملات و گچ و پنجره هایی چوبی به زیباترین شکل تزئین شده اند و چشم هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کنند.

خانه آقازاده ابرکوه متعلق به حاج حسین ابرقویی؛ یکی از شاگردان آیت الله میرزا محمد شیرازی می باشد. این خانه برخلاف چهار خانه که در همسایگی اش قرار گرفته اند، با آغوش باز از گردشگران داخلی و خارجی و عاشقان هنر و معماری میزبانی می کند و بازدید از آن برای عموم امکان پذیر است.

بیشتر بدانید
روستای حیله ور ، زندگی در دستکندهای صخره ای

خانه آقازاده ابرکوهی یزد

معماری خانه آقازاده ابرکوه

دلیل اصلی که خانه های تاریخی شهرهای مختلف ایران در تمام دنیا شناخته شده اند، معماری بسیار زیبا و هوشمندانه آنها می باشد. خانه آقا زاده ابرکوه نیز دارای بخش های مختلف با معماری عالی می باشد که در ادامه به هر یک نگاه خواهیم داشت.

فضای بیرونی خانه

برخلاف بسیاری از خانه ها و کاخ های قدیمی در گوشه و کنار دنیا و حتی ایران، در نمای بیرونی خانه آقازاده چیزی از تجملات به چشم نمی خورد. خانه ای بسیار بزرگ با دیوارهای بلند آجری و خشتی و به رنگ خاک، سادگی در کنار زیبایی را به کمال رسانده است. با عبور از در ورودی و هشتی و دالان، به حیاطی آرام که هر گوشه اش دنیایی از آرامش می باشد قدم خواهید گذاشت.

دقایقی را در کنار حوض بزرگ در وسط حیاط بنشینید و گرداگرد آن را نه تنها با چشم جان، بلکه با چشم دل نظاره کنید. در سه طرف این حیاط اتاق های مختلفی به چشم میخورند و برای درک زیبایی شان بهتر است قدم به درونشان بگذارید.

آقازاده ابرکوهی یزد

فضای داخلی خانه آقازاده

شرایط آب و هوایی مناطق کویری و داشتن روزهایی بسیار گرم در تابستان و زمستان سرد، باعث شد تا معماران هوشمند ایرانی اتاق هایی را با شرایط متناسب با آب و هوا طراحی کنند. به طوریکه در بخش جنوبی حیاط اتاق های تابستان نشین را مشاهده خواهید کرد که بادگیرهای بلند بر روی آنها قرار گرفته است.

اتاق های پنج دری و سه دری با ارسی های زیبا و شیشه هایی رنگی سالها میزبان دورهمی های اهالی خانه بوده اند. اتاق های پنج دری در واقع همان شاه نشین بوده و محلی مناسب برای میزبانی از افراد مهم و مهمانان ویژه اهالی منزل محسوب میشد. اتاق های سه دری همان طور که از نامشان مشخص است از سه ارسی تشکیل شده و اتاق های پنج دری را احاطه کرده اند. این اتاق ها برای زندگی روزمره افراد خانواده مورد استفاده قرار می گرفته است.

بیشتر بدانید
طبیعت بکر و مناظر زیبای اردل

نماد سادگی مطلق را می توانید در اتاق های خیشخان در بخش تابستان نشین مشاهده نمایید. این اتاق ها بخاطر داشتن سیستم سرمایشی جالب مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. با ایستادن در درون این اتاق و نگاه کردن به سقف، آسمان را از لابه لای حصیر و بوته های ریز و درشت مشاهده خواهید کرد. برای رهایی از گرمای طاقت فرسای تابستان اهالی خانه آقازاده ابرکوه بر روی سقف این اتاق آب پاشی می کرده اند و در نتیجه جریان هوا خنک و دل انگیز میشده است.

خانه تاریخی آقازاده یزد

بادگیرهای دو طبقه

با قدم زدن و مرور زیبایی های خانه های تاریخی در مناطق کویری و شهرهایی مانند یزد و کرمان، بناهایی مشابه با خانه آقازاده را ببینید. اما چیزی که این خانه را از سایر بناهای تاریخی ایران جدا می کند، بادگیر بسیار بزرگ و دو طبقه آن می باشد. سایر بادگیرها در ایران همگی یک طبقه هستند. معماری به کار رفته برای این بادگیرها به سبک یزدی می باشد و با داشتن ارتفاع هجده متر توانسته است بلندترین بادگیر ایران لقب بگیرد.

خانه تاریخی آقازاده یزد

خانه آقازاده ابرکوه در دنیای امروز

خانه آقا زاده ابرکوه مانند دو خانه حسینی دوست و موسوی در دنیای امروز به هتل های سنتی تبدیل شده اند. در نتیجه می توانید در کنار گشت و گذار و مرور معماری و هنر به کار رفته در بخش های مختلف خانه، در یکی از اتاق های سنتی با حال و هوایی فوق العاده استراحت کنید. همچنین می توانید در بعدازظهری خنک در کافه ی این مجموعه بنشینید و با خوردن چای یا نوشیدنی روح و جانتان را صفایی دوباره ببخشید. اما پیشنهاد می کنیم خوردن غذاهای عالی و با کیفیت ایرانی را در رستوران این مجموعه تاریخی از دست ندهید.

بیشتر بدانید
اوپرت تلفیق جنگل و کویر

جاذبه های گردشگری نزدیک خانه آقازاده ابرکوه

یکی از خوبی های این مجموعه تاریخی، داشتن فاصله کوتاه با سایر جاهای دیدنی شهر ابرکوه می باشد. به عنوان مثال در ادامه به چند مورد از این جاذبه ها اشاره خواهیم نمود:

سرو 4500 ساله

شاید برایتان جالب باشد که کهنسال ترین موجود زنده در دنیا را می توانید تنها با 3 دقیقه رانندگی از خانه آقازاده ابرکوه مشاهده کنید. ایستادن در کنار سروی با ارتفاع 25 متر و تنه ای به محیط یازده و نیم متر که گذر زمان 4500 ساله نتوانسته است بر شکوه و صلابتش خدشه ای وارد کند، حس عجیبی را در تمام وجودتان القا می کند. بازدید از این درخت قدیمی در تمام طول سال گردشگران و زیست شناسان و گیاه شناسان زیادی را به سمت خود جذب می کند.

سرو 4500 ساله یزد

موزه مردم شناسی ابرکوه

ابرکوه که یکی از شهرهای قدیمی استان یزد می باشد، فرهنگ و آداب و رسوم خاصی داشته و آشنایی با این فرهنگ می تواند تجربه ای ناب در طول سفر به شمار رود. در فاصله یک کیلومتری از خانه آقازداه می توانید به موزه مردم شناسی؛ واقع در خانه تاریخی صولت بروید. این خانه یادگاری از دوره زندیه و قاجار می باشد و در حال حاضر به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است. با قدم گذاشتن در این خانه نه تنها می توانید معماری ابرکوه را مرور کنید، بلکه با فرهنگ و آداب و رسوم و سبک زندگی مردم منطقه نیز آشنا خواهید شد.

آدرس خانه آقازاده ابرکوه

استان یزد، شهرستان ابرکوه، محله دروازه میدان، مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن