ایرانگردی

جاهای دیدنی یزد

تاریخ و تمدن ایران را به خوبی می توان در شهرهای مرکزی، مخصوصا با بازدید از جاهای دیدنی یزد مرور کرد و پی به شکوه و اقتدار این مرز و بوم در سالهای مختلف برد. دیدنی های شهر یزد نه تنها به بناهای تاریخی، بلکه به طبیعت منحصر به فرد آن نیز ختم می گردد و هر یک بدون شک زیبایی های خاص خودشان را دارند. در ادامه ما در مجله گردشگری مای تراول بهترین جاهای دیدنی یزد را معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی یزد ؛ بناهای تاریخی

امیرچخماق

مجموعه ی امیرچخماق یکی از مهم ترین جاهای دیدنی یزد به شمار می رود که نه تنها از لحاظ تاریخی بلکه از بعد سیاسی نیر دارای اهمیت بسیار زیادی از گذشته تا امروز بوده است. این مجموعه که در واقع میدانی در مرکز شهر می باشد، به یادگار مانده از حکومت تیموریان در قرن نهم بوده و به خوبی استقامت و استواری آن تا به امروز حفظ شده است. مجموعه ی امیر چخماق شامل مسجد بسیار قدیمی با ورودی های سنگ کاری شده، گنبد زیبا و سبز رنگ و غرق در هنر کاشی کاری و شبستان و محراب می باشد که در سال 841 هجری قمری ساخت شده است. آیه های قرآن به خط کوفه که در کتیبه های این مسجد به چشم میخورند، از جمله بخش های بسیار با ارزشی می باشد که بعد معنوی و تاریخی این بنا را پر رنگ تر می کند.

از دیگر بخش های میدان امیر چخماق می توان به بازار حاجی قنبر، تکی امیرچخماق، نخل تاریخی آن، مجموعه سهل بن نبی، آب انبار و بقعه ستی فاطمه اشاره کرد که هر یک به تنهایی از جاذبه های بی نظیر یزد محسوب میشوند.

امیر چخماق یزد

آب انبار شش بادگیری

یزد در تمام دنیا به شهر خشتی و شهر بادگیرها شهرت دارد و سیستم خنک کننده ی به کار رفته در آنها جای بسی تامل می باشد. آب انبار شش بادگیر یکی از 6 آب انبار معروف این شهر می باشد که از 6 بادگیر تشکیل شده و یکی دیگر از آثار تاریخی به جای مانده از دوره قاجاریان می باشد. جالب است بدانید که نوع معماری 3 بادگیر ابتدایی این بنا با 3 مورد دیگر تفاوت زیادی دارد و به خوبی ساخت آنها را در دوره های مختلف زمانی نشان می دهد. بدون شک پایی رفتن از 55 پله ی این آب انبار و قدم گذاشتن به دل تاریخ  مرور زیبایی های معماری منحصر به فرد این شهر ارزشش را خواهد داشت.

بیشتر بدانید
زیباترین باغ های شیراز

آدرس: یزد، محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر

آب انبار شش بادگیری یزد

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه؛ مجموعه ای بسیار کهن و به جای مانده از قرن هفتم هجری قمری می باشد که توسط خانواده ی ضیاء الدین حسین رضی شروعبه ساخته شد. نوع معماری به کار رفته در این مجموعه آذری بوده و مهم ترین ویژگی آن خشتی بودنش می باشد، در نتیجه با قدم گذاشتن در زندان اسکندر نباید انتظار داشته باشید کاشی کاری های رنگارنگ و گچ بری های ظرافتمندانه در گوشه و کنار آن به چشم بخورد.

در حال حاضر در بخشی از زندان اسکندر موزه ی سنگ قبر و کتبه های بسیار قدیمی مشغول به فعالیت می باشد و می تواند در کنار بازدید از سایر بخش های این بنا و خرید صنایع دستی یزد در غرفه های مختلف آن، تجربه ای متفاوت باشد.

آدرس: یزد، محله فهادان، کوچه رختشورخانه، کوچه حمام نو

زندان اسکندر یزد

باغ دولت آباد

در دل کویر ایران و شهری تاریخی مانند یزد، باغ دولت آباد همچون نگین سرسبزی می درخشد و تاریخ و طبیعت زنده ی ایران را به هم گره زده است. باغ دولت آباد علاوه بر داشتن قدمت بالا، بخاطر داشتن بلندترین بادگیر دنیا از شهرت بسیار زیادی برخوردار بوده و لیست آثار ثبت شده در یونسکو می درخشد. این باغ در سال 1160 هجری قمری و توسط محمد تقی خان بافقی؛ حاکم وقت یزد بنا شد و در بین بناهای به جای مانده از دوره افشاریه قرار گرفت.

وجود تعداد بسیار زیاد درخت در این مجموعه باعث شد تا لقب خیابان هزار درخت به آن اختصاص یابد و تا امروز سرسبزی و اقتدار آن گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا را به سمت خودش جذب کرده است و فرصتی عالی برای لمس تاریخ و طبیعت در کویر زیبای کشورمان به شمار می رود. اندرونی، ساختمان هشتی، تالار طنبی، بهشت آیین و بیرونی از جمله بخش های باغ دولت آباد می باشد و قدم گذاشتن در هر یک می تواند انتخابی عالی در بین جاذبه های دیدنی یزد محسوب گردد.

بیشتر بدانید
پارک های آبی مشهد

آدرس: یزد، بلوار دولت آباد

مواردی که به آنها اشاره شد تنها بخش کوچکی از بناهای تاریخی یزد می باشند و آتشکده های زرتشتیان، مسجد جامع و میدان وقت الساعت نیز در این بین می توانند گزینه های مناسبی برای مرور تاریخ به شمار آیند.

باغ دولت آباد یزد

جاهای دیدنی یزد ؛ خانه های قدیمی

به جرأت می توان گفت، یکی از بهترین و زیباترین جاهای دیدنی یزد، خانه های قدیمی می باشد که معماری ایرانی را با هنر کاشی کاری، گچ بری، منبت کاری و نقاشی و غیره به زیباترین شکل تلفیق کرده اند. از معروف ترین خانه های قدیمی یزد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خانه لاری ها

خانه لاری ها یا موزه اسناد فعلی، یکی از زیباترین و معروف ترین خانه های یزد می باشد که در بافت قدیمی شهر و در محله فهادان واقع شده است. این خانه در سال 1286 هجری قمری و توسط خاندان لاری ها در این شهر بنا شد و بخش های مختلفی مانند 3 حیاط، اتاق های بسیار زیبا، تالار و بادگیر را شامل میشود. هنر کاشی کاری، پنجره هایی با شیشه های رنگی در اتاق های این مجموعه، گچ بری در سقف و آجرکاری از جمله مواردی می باشند که توانسته اند هر گوشه از خانه لاری ها را بی بدیل کنند. در حال حاضر خانه لاری ها به عنوان موزه اسناد در دسترس می باشد و البته بخاطر خرابی های که در این عمارت زیبا به وجود آمده است، در حال بازسازی و مرمت است.

آدرس: یزد، فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی

بیشتر بدانید
جاذبه آسمان یزد با رقص پرندگانش

خانه لاری ها یزد

خانه کلاهدوزها

خانه کلاهدوزها یا موزه آب از جمله جاهای دیدنی یزد می باشد که علاوه بر داشتن زیبایی های چشمگیر در نوع معماری و تزئینات به کار رفته در اتاق و تالارهای آن، موقعیت مکانی بسیار خوبی برای بازدید از سایر جاذبه های شهر را دارد. این خانه در واقع از 5 طبقه تشکیل شده است که در هر سطح آن بخش های مختلفی از موزه آب به نمایش گذاشته شده و پیشنهاد می کنیم بعد از مرور نحوه دسترسی به آب در طبقات اول تا سوم، حتما از تزئینات فوق العاده در اتاق و تالارهای طبقه سوم حتما بازدید کنید.

خانه کلاهدوزها متعلق به دوره قاجار بوده و توسط یکی از تجار معروف آن دوره به نام حاج سید علی اکبر کلاهدوز ساخته شده است.

آدرس: یزد، شمال میدان امیرچخماق، خیابان قیام

خانه مرتاض، خانه شکوهی، خانه مرشد، خانه محمودی، خانه گلشنی و خانه آقایی ها از دیگر بناها و عمارت های بسیار باشکوهی هستند که هر یک در گوشه ای از این شهر میزبان گردشگران و عاشقان تاریخ می باشند.

خانه کلاهدوزها یزد

جاهای دیدنی یزد؛ کویر

جاهای دیدنی یزد تنها به بناهای تاریخی ختم نمیشوند، بلکه طبیعت بسیار زیبایی در این شهر وجود دارد و می تواند چهره ای کاملا متفاوت از یزد را برایتان نشان دهد. برای مثال کویرنوردی در کویرهای ریگ زرین، کاراکال، عقدا، هفت سنگ و درانجیر از بهترین انتخاب هایی می باشد که در فصل پاییز و زمستان شرایط بسیار ایده آلی برای سافاری، رصد ستارگان و کمپ زدنهای شبانه در آنها فراهم شده است.

البته با کمی فاصله گرفتن از شهر یزد می توانید روستاهای دیدنی و همچنین آبشار و پارک و مناطق حفاظت شده ی زیادی را مشاهده کنید و با انتخاب هر یک، لحظات به یادماندنی را تجربه نمایید. آبشار غربالبیز مهریز، آبشار دره گاهان تفت، آبشار بیشه بهاباد و دامگاهان مهریز از معروف ترین آبشارهای استان یزد هستند که طبیعت متفاوتی کویر را برایتان نشان خواهند داد.

کویر یزد

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن