ایرانگردی

جاذبه های تاریخی اصفهان

دلایل زیادی برای سفر به نصف جهان وجود دارد و قطعا جاذبه های تاریخی اصفهان مهم ترین آنها می باشد که معماری و فرهنگ و هنر به بهترین شکل در آنها آمیخته شده اند. خانه های قدیمی، باغ و بوستان های کهنسال و بناهای باشکوهی که هر یک در گوشه ای از این شهر جلوه گری میکنند باعث شده اند که جاذبه های تاریخی اصفهان در تمام دنیا شهرت داشته و نام و آوازه ی آن به گوش جهانیان رسیده باشد. با مای تراول همراه باشید

جاذبه های تاریخی اصفهان ؛ خانه های قدیمی

با توجه به تاریخ پر از فراز و نشیب اصفهان و انتخاب آن به عنوان پایتخت ایران، در نتیجه عمارت و خانه های بسیار باشکوهی در آن به چشم میخورد که امروز به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی اصفهان دیده میشوند.

خانه امین التجار

در بین تمام خانه های تاریخی و قدیمی اصفهان، خانه امین التجار بخاطر داشتن اتاق های سراسر آیینه کاری و گچ بری های حیرت انگیز از جایگاه خاصی برخوردار می باشد و در بین گردشگران داخلی و خارجی بسیار محبوب است. این خانه متعلق به امین التجار؛ یکی از تاجران دوره قاجار و از فعالان سیاسی دوره مشروطیت بوده است که در بین مردم آن دوره بسیار خوش نام بوده است. خانه ایمن التجار دارای در دو طبقه ساخته شده و شش ستون در مقابل ایوان به کار رفته است. گچ بری و مقرنس کاریهای روی ستون ها، آیینه کاری های بسیار ظریف و هنرمندانه در 14 اتاق و شیشه های رنگی و ارسی که گویی نماد معماری ایرانی محسوب میشوند، خلاصه ای از زیبایی های این خانه به شمار می روند. البته لازم به ذکر است که حیاط این عمارت زیبا و تاریخی به مرور و با گسترش خیابان از بین رفته است.

گچبری و آیینه کاری های زیبا در خانه امین التجار اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابتن عبدالرزاق، محله پشت بارو

خانه بخردی

خانه یا کاروان سرای بخردی که البته به عنوان هتل از آن یاد میشود، یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی اصفهان می باشد که به یادگار مانده از دوره صفویان بوده و از همان ابتدا نقش کاروان سرا را داشته است. اتاق های زیبا با نقاشی و گچ بری های هنرمندانه و حیاط سرسبز و پر از گل و درخت و بنایی که متعلق به 400 سال قبل است، امروز به عنوان یکی از آثار ملی ایرتن به ثبت رسیده و به یکی از زیباترین هتل های سنتی این شهر تبدیل شده است.

بیشتر بدانید
هیجان انگیزترین تفریح در شیراز

نمایی از خانه بخردی در اصفهان با سرستون های آشنا

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا، میدان سنبلستان، پلاک 56

خانه مشروطیت اصفهان

نورالله نجفی اصفهانی یکی از متمولان دوره قاجار و رهبران انقلاب مشروطه و مالک یکی از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان بوده است. در واقع با قدم گذاشتن در این خانه می توانید معماری و تاریخ ایران را در کنار فراز و نشیب های سیاسی آن مرور کنید. اتاق های زیبا با شیشه های رنگی، دو تالار شاه نشین با گچ بری و نقاشی های هنرمندانه و سرسبزی در حیاط بیرونی و اندرونی چشم هر بیننده ای را به خودش جلب میکند و انسان را به تامل وادار می کند. خانه مشروطیه اصفهان در حال حاضر به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته و ماکت مبارزین مشروطه و اسناد مربوط به این انقلاب در بخش های مختلف خانه نگهداری و به نمایش گذاشته شده اند.

خانه مشروطه اصفهان که معماری داخلی و فضاهای آن بسیار چشم نواز است

آدرس: اصفهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم

از دیگر خانه های قدیمی و معروف این شهر می توان به خانه وثیق انصاری، خانه دهدشتی، خانه شیخ الاسلام، خانه ملاباشی، خانه شهشهانی و مجموعه خان خوراسگان اشاره نمود که بازدید از هر یک می تواند کوهی از تجربه باشد.

جاذبه های تاریخی اصفهان ؛ بازارهای سنتی

از معروف ترین جاذبه های تاریخی اصفهان که گذر زمان نتوانسته است رونق و شور و هیجان را از آنها دور کند، بازارهای قدیمی این شهر می باشد. با قدم گذاشتن در این بازارها با یک تیر دو نشان می توانید بزنید و در کنار خرید عالی، سفر به تاریخ را تجربه کنید.

بازار اصفهان

بازار سنتی اصفهان که یکی از جذابیت های اصفهان است

بازار اصفهان یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران می باشد که در میدان نقش جهان واقع شده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را در طول سال به سمت خود جذب می کند. غرفه های رنگارنگ و غرق در زیبایی هنر و صنایع دستی این شهر و صدای ضربه زدن های پیاپی کارگاه های قلم زنی و مسگری و دالان های مملو از جمعیت در کنار بازاری 400 ساله چیزی جز شکوه و زیبایی و ابهت نیست. در انتهای بازار اصفهان مسجد جامع این شهر را میتوانید ببینید که بخاطر داشتن قدمت بالا به عنوان یکی از بهترین جاذبه های مذهبی و تاریخی اصفهان محسوب میشود.

بیشتر بدانید
معروف ترین خیابان های ایران

سر در بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه

بازار قیصریه در واقع یکی از از سر درهای بازار اصفهان می باشد که به اندازه بازار بزرگ زیبایی و رونق را در دل خود جای داده است. یکی از خوبی های این بازار نزدیک بودن آن به سایر جاذبه هایی از قبیل کاروانسرا و مساجد و حمام های قدیمی اصفهان می باشد.

جاذبه های تاریخی اصفهان ؛ باغ های قدیمی

یکی از متفاوت ترین جاذبه های تاریخی اصفهان که طبیعت و سرسبزی را به بهترین شکل به نمایش گذاشته اند، باغ های قدیمی آن می باشد. شرایط آب و هوایی عالی و اهمیت این شهر از نظر سیاسی و وجود تجار و شاهزاده های دوره های مختلف در آن باعث شد تا باغ های وسیع با عمارت های با شکوهی در گوشه و کنار این شهر ساخته شوند. از معروف ترین باغ های تاریخی اصفهان می توان به باغ ارم، باغ هزار جیب، انگورستان ملک و چهار باغ عباسی اشاره نمود. پیشنهاد می کنیم بعد از گشت و گذار و بازدید از سایر جاذبه های تاریخی اصفهان، دقایقی را در باغ های زیبا و آرام این شهر سپری کنید و معنای آرامش را به خوبی درک کنید.

سایر جاذبه های تاریخی اصفهان

نمی توان به اصفهان سفر کرد و از بناهایی که نه تنها برای ایرانی ها بلکه برای بسیاری از جهانیان کاملا ناخته شده است سر نزد و می توان گفت دلیل اصلی سفر به این شهر، وجود بناهایی با قدمت چند صد ساله مانند موارد زیر می باشد:

چشم انداز شبانه سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل

اصفهان است و زاینده رود و قطعا این رود زیبا و خاطره انگیز بدون سی و سه پل برای همه بی معنا خواهد بود. سی و سه پل یکی از قدیمی ترین و معروف ترین پل های جهان می باشد که به جای مانده از دوره حکومت شاه عباس صفوی است. ابهت و استواری این سازه حاصل هنر معماری استاد حسین بنا اصفهانی می باشد و در هیچ جای دنیا نمی توان نظیر آن را پیدا کرد.

بیشتر بدانید
معروف ترین پارک های آبی دبی

پل خواجو اصفهان بر روی زاینده رود

پل خاجو

یکی دیگر از پل های روی زاینده رود پل خاجو می باشد که مانند سی و سه پل متعلق به دوره صفویان است. این پل چهار طبقه دارد و یکی از زیباترین هنرهای به کار رفته در آن، کاشی کاری هایی می باشد که در زمان خود بی نظیر بوده است. جالب است بدانید که پل خاجو در واقع نوعی سد محسوب میشود و میتواند تا 6 متر آب را تا ارتفاع 6 متر ذخیره کند. پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان چشم اندازه زیبای شبانه ی این پل را از دست ندهید و دقایقی را در اطراف آن به خوشگذرانی بپردازید و از ثانیه ثانیه زندگی لذت ببرید.

میدان نقش جهان و چشم انداز شبانه بناهای آن

نقش جهان

میدان نقش جهان بیشتر از اینکه یک میدان باشد، مجموعه ای بی نظیر از بازار، بناهای تاریخی و مذهبی، تفریح و خوشگذرانی می باشد و به جرات می توان گفت شناسنامه ی معماری و ابهت بناهای ایرانی محسوب میشود. نقش جان میدانی مستطیلی شکل می باشد که گرداگرد آن را بازار و غرفه های خرید سوغات و صنایع دستی فرا گرفته و عمارت هایی معروف مانند کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و سردر قیصریه بازار اصفهان، توحید خانه و دروازه های چوگان فراگرفته اند.

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن