اخبار گردشگری

ثبت 1.2 میلیون اقامت رسمی طی تعطیلات اخیر در مازندران

به گزارش مای تراولز، اداره کل میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران اعلام کرد که در تعطیلات چهارشنبه پنجم تا یکشنبه نهم شهریور یک میلیون و ۲۳۰ هزار مورد اقامت در اقامتگاه‌های رسمی گردشگری استان ثبت شد.

اقامتگاه های رسمی به هتل ، متل ، مسافرخانه و مجموعه های بومگردی گفته می شود که دارای مجوز پذیرش مسافر و گردشگر از سوی میراث فرهنگی و تابع استانداردهای تعریف شده بخش های مختلف مانند بهداشت و درمان ، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های ناظر هستند.

این میزان اقامت نسبت به مدت مشابه هفته قبل که فصل تابستان بود و ایام گردشگری مازندران محسوب می شود ، رشد ۱۳۶ درصدی داشت.
البته این آمار را با توجه به محدودیت پذیرش ۵۰ درصدی گردشگری در اقامتگاه های رسمی باید تجزیه و تحلیل کرد چون تمامی اقامتگاه های رسمی ما به خاطر شرایط قرمز کرونایی حاکم بر مازندران تنها تا ۵۰ درصد ظرفیتشان مجاز به پذیرش مسافر و گردشگر بودند.

به طور قطع آمار تعداد مسافرانی که در مراکز غیر رسمی اقامت کردند چندین برابر اقامت رسمی بوده است ولی به دلیل فعالیت اقامتگاه‌های غیررسمی و همچنین خانه‌دار بودن بسیاری از غیربومیان ، پیش‌بینی تعداد واقعی ورود مسافر و گردشگر و اقامتشان در استان طی ایام تعطیل گذشته عملا غیرممکن است.

معاون میراث فرهنگی مازندران همچنین شرایط درآمدی تاسیسات گردشگری استان را ” بد ” توصیف کرد و اظهار داشت : با وجود اینکه از نظر بهداشتی توصیه ما عدم سفر است، اما صنعت گردشگری مازندران برای سرپا ایستادن نیازمند ورود تعداد بیشتری مسافر است.
بر خلاف صنایع و کارگاه های تولیدی که می توانند محصولاتشان را در سایر نقاط کشور عرضه کنند، صنعت گردشگری کاملا به مشتری در محل وابسته است و متاسفانه ویروس کرونا و کاهش سفر آسیب جدی به این صنعت وارد کرده است.

بیشتر بدانید
ژاپن مرزهای خود را به روی مسافران بین المللی باز می‌کند

خسارت بیش از ۲ هزار میلیاردی در گردشگری استان مازندران

خسارت در بخش گردشگری مازندران

تنها یک برآورد کلی توصیف است اگر بخواهیم حوزه‌های ریزتر را بسنجیم خسارت ویروس کرونا به گردشگری مازندران بیش از آمار اعلام شده است.

استان مازندران از اسفند ماه سال گذشته درگیر ویروس کرونا است ، ویروسی که نه تنها در بهترین زمان درآمدزایی گردشگری سال مازندران را در نوردید ، بلکه خسارت جدی به اقتصاد کشور از جمله حوزه گردشگری وارد کرد که تقریبا نیمی از اقتصاد و یک سوم اشتغال مازندران را تشکیل می دهد.

ویروس کرونا در پیک نخست خود حدود ۵۸۰ میلیارد تومان در بخش لغو رزرو تاسیسات گردشگری به مازندران خسارت وارد و حدود ۱۵ هزار شاغل مستقیم در این بخش را برای مدتی بیکار کرد. این در حالی است که آمارهای غیر رسمی از خسارت بیش از ۲ هزار میلیاردی در بخش گردشگری استان خبر می دهد که مربوط به کاهش درآمد تاسیسات فعال به دلیل تعطیلی حدود ۲ ماهه آنها در اسفند و فروردین است.

مازندران اکنون در حال پشت سرگذاشتن پیک دوم شیوع کرونا است و تعداد بستری شدگان به استناد آمارهای رسمی طی ۱۰ روز اخیر در روندی کاهشی قرار گرفته و در حالی که به مرز ۲ هزار نفر رسیده بود، اکنون کمتر از ۷۰۰ نفر شده است.
A

لوازم سفر مای تراولز
منبع
ایرنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن