دانستنیهای سفر

با توربولانس یا چاله هوایی بیشتر آشنا شوید

توربولانس یا چاله هوایی چیست؟

بیشتر مسافران هوایی در طول پرواز و هنگام تکانهای شدید تصور سقوط هواپیما را دارند و با ترس و وحشت زیاد فکر می کنند که این تکانه ها مساوی با ورود به مرحله خطر و سقوط هواپیما است. در واقع این طور نیست! بد نیست بدانید که این تکان ها کاملا طبیعی هستند و در اصطلاح فنی به آنها توربولانس یا آشفتگی هوا ( Turbulence ) گفته می شود.

بخش دانستنیهای سفر در گروه تخصصی مای تراولز این پدیده را بررسی و این نوشته را بصورت خلاصه و مختص به رشته تحریر درآورده تا شما عزیزان و علاقمندان با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

کابین هواپیما

علت چنین تکان هایی دقیقا چیست؟

بدون شک پرواز امن ترین راه مسافرت است و این تکان ها به ندرت برای هواپیما خطرساز می شوند اما دلیل وجود چنین تکان هایی دقیقا چیست؟ آشفتگی هوا یا توربالانس به دلیل وجود تفاوت دما بین دو لایه هوای سرد و گرم است که هواپیما زمانیکه بین این دو لایه حرکت می کند این اختلاف دما باعث ایجاد تکان برای بدنه هواپیما می شوند.

هواپیماها در جریان باد حرکت می کنند همانطور که می دانید بادها براثر وجود اختلاف دما در قسمت های مختلف جو تشکیل و به حرکت در می آید. هنگام وزیدن نسیم تکان های ریزی به هواپیما وارد می شود اما زمانیکه امواج و جریانات به بادها شدید تبدیل می شوند تکان ها و لرزش ها نیز بیشتر خواهد شد. در واقع این اختلاف دما مانند پله عمل می کنند و هواپیما از این پله ها بالا و پایین می رود. اما به هیچ عنوان این آشفتگی های ساده برای هواپیما خطرساز نیستند.

بیشتر بدانید
تکان های شدید هواپیما چگونه خونسرد بمانیم؟

لایه های جوی و توربولانس

آیا باید از این آشفتگی های هوا ترسید؟

آشفتگی هوا ممکن است ترسناک باشد و باعث وحشت مسافرین نیز بشود اما مطمئن باشید هم خلبان و هم کادر پرواز کاملا مطمئن هستند که هواپیما با این تکان ها هیچ اتفاقی برایش رخ نمی دهند و به همین دلیل خونسرد هستند، اگر تکان ها بسیار شدید شود خلبان شخصا با شما صحبت می کند و به شما می گویند که آرامش خودتان را حفظ کنید چون این تکان ها عادی است، در چنین لحظاتی بهترین کار این است که شما کمربند ایمنی صندلی را محکم ببندید. و بدانید که چگونه هنگام تکان های شدید خونسردی خودتان را حفظ کنید.

تاثیر تربولانس بر هواپیما

هواپیما چقدر در برابر این پدیده ها مقاوم است؟

مطمئن باشید مقاومت هواپیما بسیار بیشتر از آشفتگی هاست و حتی هواپیماها بعضا در برابر رعد و برق نیز مقاومت می کنند چه برسد به اینگونه تکان ها، وزش بادهای شدید باعث زیادتر شدن آشفتگی ها می شود. عبور از کنار نوعی از ابرهای بارور ممکن است آشفتگی ها بسیار خطرناک باشند.

در سالهای آینده که ما در آن هستیم آشفتگی ها به میزان 10 تا 40 درصد افزایش خواهند داشت

نویسنده : محمد نصیری

لوازم سفر مای تراولز
منبع
جزیره هوانوردی وب سایت توسینسو
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن