ایرانگردی

اوپرت چشم اندازی از جنگل تا کویر

اوپرت تلفیق جنگل و کویر

دره اپورت ؛ منطقه ی محصور شده بین جنگل و کویر، یکی از زیباترین دیدنی ها در خطه ی سرسبز شمال کشورمان می باشد. این دره و زیبایی هایش به اندازه این بکر و ناشناخته است که از شنیدن نامش خیلی ها متعجب میشوند.

ارتفاع زیاد دیواره های این دره منطقه را به دو بخش جنگل و کویر تقسیم کرده اند و در یک نگاه می توان تلفیق دو اقلیم متفاوت را مشاهده نمود. ما در گروه گردشگری مای تراول اوپرت و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را در بخش ایرانگردی معرفی کرده ایم و از شما علاقمندان به طبیعتگردی کی خواهیم که آنچه در کرد و قطعا از وجود چنین جایی در ایران عزیزمان متحیر خواهید شد.

معرفی اوپرت

اوپِرت (owpart) دره ای زیبا و منحصر به فرد در مرز بین مازندران و سمنان می باشد که سرسبزی شهرهای شمالی را در کنار کویر سمنان و مرکز ایران با هم تلفیق نموده است. این منطقه زیبا برخلاف سایر مناطق اطرافش هنوز به درستی معرفی نشده و بکر و آرام باقی مانده است. ارتفاع زیاد دیواره دره اوپرت به اندازه ایست که مانع از ورود ابرهای باران زا به منطقه جنوبی آن می گردد و این دلیل اصلی خشک بودن یک سمت آن و سرسبزی سمت دیگرش است.

دره اوپرت مازندران سمنان

اوپرت در واقع نام روستایی در 55 کیلومتری شمال مهدیشهر می باشد که شغل اصلی مردم آن دامداری بوده و شرایط آب و هوایی بسیار خوب و بارش باران در دشت های آن باعث سرسبزی منطقه و بوجود آمدن شرایط ایده آل برای چرای دام ها شده است.

از زیبایی های این منطقه می توان به وجود دشتی فراخ با خانه های روستایی که سقف شیروانی آنها چشم اندازی زیبا را شکل داده اند اشاره نمود. برای درک زیبایی های این منطقه تصور کنید که در بالای کوهی بزرگ ایستاده اید و یک طرف جنگل های هیرکانی جلوه گری می کنند و در طرف دیگر دشت و کمی دورتر کویر توجهتان را جلب میکند. تلفیق اقلیم که در این منطقه مشاهده میشود چیزی نیست که بتوان در سایر مناطق ایران دید.

بیشتر بدانید
مراکز خرید و بازارهای کرمانشاه

دیواره های بسیار بزرگ و مرتفع این دره در واقع ادامه یافته از فلات مرکزی ایران می باشند که در انتها به شمال شرقی قله خرو نرو ختم میشوند.

اوپرت مازندران

پوشش گیاهی و زیست محیطی اوپرت

بارش باران در بخش مالی دره اوپرت در سطح بسیار مطلوبی می باشد و به همین خاطر سرسبزی در تمام بخش های شمالی آن به چشم میخورد. علاوه بر جنگل های هیرکانی که در شمال دره قرار گرفته اند، در ییلاق و سایر بخش های آن نیز پوشش گیاهی بسیار منحصر به فردی به چشم میخورد. تنوع گیاهان در این منطقه به اندازه ایست که می توان آن را داروخانه ای از انواع داروهای درمانی گیاهی دانست.

اگر با گونه های متنوع گیاهی آشنایی داشته باشید با قدم زدن در این منطقه براحتی انواع گیاهان از قبیل زیره کوهی، کولک، قعلب، پاروک، مازش کو، اوجی، الزی و اورشک و گوگ په را مشاهده خواهید کرد. همان طور که میبینید گیاهان دارویی این منطقه بسیار خاص و نادر هستند و همین می تواند دلیل دیگری بر ارزش بسیار بالای اوپورت به شمار آید.

در دیگر مناظری که در اوپرت توجهتان را به خودش جلب خواهد کرد، اسب های وحشی می باشند که در منطقه ای سرسبز و در دشتی وسیع آزادانه در حرکت می باشند. گاو و گوسفندان روستاییان این منطقه و روستاهای اطراف از سمنان و مازندران نیز در این منطقه به چرا مشغول می باشند و آرامش و زیبایی خاصی را به منطقه بخشیده اند.

دلیل رویش گیاهان متنوع و حیوانات مختلف در این منطقه را می توان به چشمه های متنوع اپورت نسبت داد. در این منطقه چشمه هایی با آبهای بسیار زلال و خنک وجود دارد که زیبایی منطقه را صد چندان کرده اند. از معروف ترین چشمه های دره اپورت می توان به کنگ چشمه، کله چشمه، بالا لوتی گرد چشمه، پایین لوتی گرد چشمه و قلقل چشمه اشاره نمود. اگر به این منطقه سفر کردید، پیشنهاد می کنیم دقایقی را در کنار این چشمه های روان سپری کنید و با خنکای آب هایش روح و جسمتان را صفایی دوباره ببخشید.

بیشتر بدانید
معروف ترین موزه های یزد

پوشش گیاهی اوپرت

جاذبه های گردشگری اطراف دره اوپرت

اوپرت علاوه بر زیبایی های منحصر به فردی و تلفیق کویر و جنگل، دسترسی بسیار آسانی به دیدنی های مازندران دارد که از مهم ترین و معروف ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آبشار خزه ای اوبن

در فاصله بسیار کم با دره اوپرت منطقه دودانگه مازندران واقع شده است که مجموعه ای جنگل و چشمه و آبشار خزه ای می باشد. یکی از بهترین دیدنی های این منطقه، آبشار خزه ای اوبن می باشد که در واقع مرز مازندران و سمنان هستند. در این منطقه چند آبشار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آنها اوبن یا بالاو نام دارد. آبشار اوبن پوشش خزه ای آن گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب می کند.

در این منطقه نه تنها فرصت بازدید از آبشار و لذت بردن از خنکای آبهای آن برایتان فراهم می گردد، بلکه می توانید کوهنوردی، جنگل نوردی و دره نوردی را نیز تجربه نمایید.

آبشار خزه ای اوبن

چشمه های باداب سورت

از دیگر مکان های بسیار زیبا و منحصر به فرد که در فصله کم با دره اوپرت قرار دارد، چشمه های رنگارنگ و پلکانی باداب سورت می باشد. این چشمه ها که منبعی غنی از مواد معدنی می باشند، با گذر هزاران سال به حالت پلکانی تبدیل شده اند و امروزه یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری مازندران محسوب میشوند. از نمونه های مشابه با این چشمه ها می توان به پاموک کاله در آنتالیا اشاره کرد که البته رنگارنگی باداب سورت را ندارد.

چشمه باداب سورت

قله و آبشار فینسک

در 55 کیلومتری شمال شرق سمنان و منطقه ای که براحتی از دره اوپرت در دسترس می باشد می توانید جنگلهای فینسک را مشاهده کنید. در این منطقه قله و آبشار بسیار زیبا در کنار جنگل های سرسبز و انبوه وجود دارند که بهانه ی سفر بسیاری از گروه های تفریحی و مسافرتی به فینسک شده اند.

بیشتر بدانید
معروف ترین خانه های تاریخی کاشان

قله و آبشار فینسک

بهترین زمان سفر به اوپرت

زیبایی های اوپرت را زمانی می توانید به معنای واقعی درک کنید که در فصل مناسب با شرایط آب و هوایی عالی به این منطقه سفر کنید. با توجه به اقلیم کلی منطقه می توان گفت بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر خواهد بود. در این بازه زمانی سرسبزی جنگل ها و مه آلود بودن فضا در برخی از روزها منظره ای فوق العاده زیبا را بوجود می آورد. البته افراد زیادی هستند که ثبت تصاویر رنگارنگ از جنگل های خزان گرفته در اوپرت را در فصل پاییز برای سفر ترجیح می دهند. در نتیجه می توان گفت، تنها زمستان است که شرایط ایده آلی برای سفر به اوپرت را فراهم نمی کند.

دسترسی به دره اوپرت

با توجه به اینکه از کدام شهر می خواهید به اوپرت بروید مسیرهای متفاوتی پیش رو خواهید داشت. اولین مسیر شهمیرزاد می باشد. در این مسیر وقتی از این شهر به سمت ساری حرکت می کنید به منطقه پررو میرسید که با امتداد دادن آن در نهایت به روستایی به نام ملاده خواهید رسید. اوپرت در امتداد شمالی این روستای قرار گرفته است.

مسیر بعدی جاده فیروزکوه می باشد که بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند از تهران به اوپرت بروند. در این مسیر به روستایی به نام چاشم میرسید که با عبور از آن و ادامه دادن مسیر در نهایت به مرز جنگل و کویر؛ یعنی دره اوپرت خواهید رسید.

اوپرت بر روی نقشه

لوازم سفر مای تراولز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز دارید؟
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن